Za područje

    Biljni uređaji za pročišćavanje

    Članak je pregledalo čak 1137+ korisnika
    Biljni uređaj za pročišćavanje jedno je od mogućih rješenja za pročišćavanje otpadnih voda iz kućanstva. Prema tehnologiji i dalje pripada biološkoj vrsti uređaja za pročišćavanje. Biljni uređaj za pročišćavanje na parceli obiteljske kuće zauzima nešto oko 10 m2 površine, što je ipak više od površine nužne za biološke i lagunske uređaje za pročišćavanje. Međutim, biljni uređaji za pročišćavanje zasnivaju se na održivim metodama i ne zahtijevaju električnu energiju za rad. To je jedan od glavnih razloga zašto su sve popularniji i zašto potražnja za ovim biljnim uređajima za pročišćavanje stalno raste.
    Stručni članak 1137
    uredaj za preciscavanje
    Imamo 68 izvođača za područje Pročišćavanje otpadnih voda :

    1. Biljni uređaji za pročišćavanje imaju širok spektar primjene

    Biljne uređaje za pročišćavanje krasi širok spektar primjene. Upotrebljavaju se za pročišćavanje otpadnih voda iz naselja, obiteljskih kuća, farmi, raznih turističkih obrta, prirodnih parkova, kao i manjih industrijskih postrojenja. Njihov rad na područjima Natura 2000 (mreža zaštićenih područja unutar granice Europske unije) osobito je važan, jer se u biljnim uređajima za pročišćavanje također odvija tercijarno čišćenje, kojim se uklanjaju patogene bakterije i određene hranjive tvari iz vode. Za rad malih uređaja za pročišćavanje na područjima Natura 2000 obvezno treba ishoditi odgovarajuću suglasnost od nadležnih organa za zaštitu okoliša.

    2. Karakteristike biljnih uređaja za pročišćavanje

    Biljni uređaji za pročišćavanje imaju mnogo pozitivnih obilježja. Uspješno smanjuju broj bakterija, uklanjaju spojeve dušika, fosfor, teške metale i druge toksične smjese. Rukovanje i održavanje biljnog uređaja za pročišćavanje je jednostavno, a za veće potrebe i opterećenja lako se može nadograditi. Također, lijepo se uklapa i stapa s okolišem.

    3. Kako djeluje biljni uređaj za pročišćavanje?

    3.1. Biološki ili biljni uređaj za pročišćavanje?

    Glavna razlika između biološkog i biljnog uređaja za pročišćavanje je u protoku vode kroz uređaj. U biljnom uređaju za pročišćavanje voda teče kroz uređaj gravitacijski, po sili gravitacije, bez pretakanja pomoću kompresora, stoga za njegov uspješan rad treba osigurati nagnuti teren. To je svakako prednost ovog uređaja u pogledu ugradnje, rada i održavanja jer su svi troškovi niži u usporedbi s biološkim uređajem za pročišćavanje.

    3.2. Sastavni dijelovi biljnog uređaja za pročišćavanje

    Biljni uređaj za pročišćavanje sastoji se od dvije linijski povezane grede, kroz koje otpadne vode teku ispod površine, što sprječava stvaranje neugodnih mirisa i razvoj raznih insekata. Otpadne vode prolaze kroz supstrat (podlogu) na koji su zasađene biljke. Supstrat se sastoji od mješavine različitih frakcija drobljenog kamena. Oba bazena sa supstratom imaju hidroizolaciju. Supstrat sadrži mnogo mikroorganizama koji osiguravaju čišćenje, a biljke pri vrhu pridonose čistoći vode. Cijeli postupak je kombinacija kemijskog, fizikalnog i biološkog čišćenja. Ovo je izuzetan postupak, jer voda može biti i do 99 % čišća pri izlasku nego pri ulasku u uređaj. Prosječna čistoća vode u pravilu je 85 %. Tako je i zimi, iako je vegetacije znatno manje. Pročišćena voda iz uređaja upotrebljava se za zalijevanje travnjaka i voćnjaka, ali se ne preporučuje za zalijevanje povrća.

    sematski-prikaz-biljnog-uredaja-za-ciscenje.jpg
    Shematski prikaz djelovanja i materijala biljnog uređaja za pročišćavanje.

    4. Vrste biljnih uređaja za pročišćavanje

    4.1. Površinski i podpovršinski protok vode

    Postoje dvije vrste biljnih uređaja za pročišćavanje: s površinskim i podpovršinskim (podzemnim) protokom vode. Biljni uređaji za pročišćavanje s površinskim protokom trebaju veću površinu za istu snagu čišćenja od biljnih uređaja za pročišćavanje vode s podpovršinskim protokom. Njihov nedostatak je i manja učinkovitost na niskim temperaturama, kada se voda smrzava. Glavna prednost biljnog uređaja za pročišćavanje s površinskim protokom je njegov estetski izgled. Biljke mogu plutati na vodi, što ga čini privlačnim vanjskim ukrasom. Za tu vrstu uređaja prikladne biljke su plutajući zumbul i vodena leća ili one koje su pomoću korijena pričvršćene na dno npr. obična trska ili širokolisni rogoz.

    4.2. Svaki biljni uređaj za pročišćavanje treba biljke

    Biljni uređaj za pročišćavanje sadrži, kao što već samo ime govori, biljke. One se brinu za proizvodnju mikroorganizama, takozvanih makrofita, osiguravajući im površinu za koju se mogu vezati i razgrađujući višak organskih tvari koje mikrobi trebaju za rast. Biljke svojim korijenjem luče aminokiseline, enzime i druge tvari koje potiču razmnožavanje korisnih mikroba. Mikroorganizmi su važan dio biljnog uređaja za pročišćavanje biljaka – gotovo svi uređaji ih trebaju. Pomažu u pročišćavanju vode razgradnjom ugljika, dušika, željeza i sumpora.

    5. Biljni uređaj za potrebe kućanstva

    Biljni uređaj za pročišćavanje omogućuje nam pročišćavanje vode koju upotrebljavamo za pranje i ispiranje zahoda prije nego što se ona vrati u okoliš. Ako živite u području bez uređene javne kanalizacijske mreže, ovakav uređaj će vam jako dobro doći. Na taj način možete uštedjeti dio energije koja se inače upotrebljava za pročišćavanje vode. Biljni uređaj za pročišćavanje sastoji se od kompostne, potisne grede za čišćenje i filtriranje, cijevi za dovod vode i zraka (ulijevni dio) i izlazne cijevi, bazena s vodom s vodonepropusnim dnom. Ako uređaj smjestite pored kuće, izgledat će trendovski i estetski privlačno, pridonijet će egzotičnosti odnosno prirodnosti prostora. Ali trebali biste znati da će vam za to trebati malo veći prostor jer biljni uređaj za pročišćavanje treba oko 10 m2 prostora.

    Biljni uređaj za pročišćavanje ne zahtijeva puno održavanja. Morate redovito uklanjati mulj, pregledavati cijevi i kanale i godišnje pokositi biljke. Inače nema puno posla s njim. Za izgradnju uređaja za pročišćavanje ne treba vam građevinska dozvola.

    6. Biljni uređaj za pročišćavanje – cijena

    Početna cijena biljnog uređaja za pročišćavanje je nešto veća od bioloških uređaja. Kreće se od 3.000 EUR naviše, ovisno o veličini uređaja za pročišćavanje i drugih čimbenika.

    Stručni članak 1137
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Pročišćavanje otpadnih voda ?

    Imamo 68 izvođača za područje Pročišćavanje otpadnih voda :

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 68 izvođača za područje Pročišćavanje otpadnih voda
    10
    2

    VODOS d.o.o.


    10
    15

    VAHA - KOP, vl. Josip Vahtarić


    10
    1

    DJELATNIK d.o.o.


    9.8
    0

    MONTMONTAŽA MKG d.o.o.