1. Lakiranje drva
1.1. Je li lak za drvo doista nužan?
Drvo je prirodni materijal, ekološki prihvatljiv i ima dobra mehanička i izolacijska svojstva, ugodan je na dodir, ali i ranjiv. Propadanje drva izloženog vanjskim utjecajima uzrokovano je brojnim čimbenicima poput vode, vlage, UV Sunčeve svjetlosti i štetočina. Vlaga i voda ulaze u pore drva i uzrokuju rastezanje materijala, dakle promjenu dimenzija. Međutim, kad se drvo osuši u toplijim mjesecima, skupljanje materijala dovodi do pukotina. UV Sunčeve zrake utječu na razgradnju lingoceluloze i mijenjaju boju drva.
1.2. Premazi za drvo produžuju njegov vijek
Lakiranje drva je stoga neizostavan dio održavanja drvenih elemenata. Lak za drvo je tim potrebniji što se tiče vanjskih drvenih elemenata, npr. ograde, klupe ili nadstrešnice. Lak za drvo zaštitit će drvo od vanjskih utjecaja, vlage i štetočina, osiguravajući tako njegovu trajnost. Drveni premazi ponekad sadrže i pigmente, pa drvo nakon bojenja mijenja boju. Lak za drvo produljuje vijek već oštećenih drvenih elemenata u slučaju početnih promjena u drvu i njegovoj strukturi.
2. Lak od smole
Postoje dvije vrste laka za drvo od smole. Prvi tip su lakovi od akrilne smole, a drugi lakovi od alkidne smole. Akrilni lakovi su noviji oblik lakova te imaju izrazito veliku otpornost. Ti premazi sadrže do 10 % organskih otapala i stoga su manje toksični. Lak za drvo od alkidne smole izrađen je na bazi lanenog ulja. Ti se premazi za drvo upotrebljavaju kako na unutarnjim tako i na vanjskim površinama.
3. Uljeni lak za drvo
Uljeni lak za drvo sadrži ulja od prirodne smole. Takvi se lakovi najviše preporučuju za upotrebu jer gotovo da ne sadrže umjetne tvari. Preporučujemo vam da njima bojite sve drvene elemente s kojima ste u izravnom i čestom kontaktu (npr. vrtna oprema na kojoj sjedite svaki dan).
4. Premazi za drvo od prirodnih smola
Premazi za drvo od prirodnih smola temelje se na biljnim smolama i lanenom ulju, stoga su najmanje štetni za zdravlje. Takav lak za drvo također je ekološki, pa se njegova upotreba dodatno preporučuje. Budući da je takav lak za drvo nježan, drvene elemente treba njime održavati malo češće. Također, upotreba takvog laka ne preporučuje se za drvene elemente koji su stalno i bez ikakve zaštite izloženi vremenskim utjecajima.
5. Nitrocelulozni lak za drvo
Nitrocelulozni lak za drvo sadrži smole i nitrocelulozu, a omjer ovisi od proizvoda do proizvoda. Nitrocelulozni premazi za drvo su vodootporni i uglavnom se upotrebljavaju za bojenje namještaja. Problem takvih lakova je što sadrže i otrovne tvari, pa treba biti oprezan pri upotrebi i upotrebljavati zaštitnu opremu. Preporučujemo da pri upotrebi laka za drvo koji je štetan za zdravlje elemente uvijek lakirate na otvorenom prostoru jer se otrovne tvari na otvorenom zadržavaju kraće nego u zatvorenom.
6. Premazi za drvo od polimernih smola
Svi polimerni premazi za drvo temelje se na umjetnim smolama. Mogu biti poliuretanski, epoksidni ili poliestarski. Sadrže i djelomično umjetne tvari, stoga trebamo biti oprezni kada ih upotrebljavamo. Lak za drvo od polimernih smola vrlo je otporan lak, pa se može upotrebljavati i izvan objekta.
Cijena premaza za drvo varira ovisno o vrsti premaza. Za lakiranja drvene konstrukcije izdojit ćete 40-70 kn / m2. Za lakiranje drva polimernim smolama, oko 90-130 kn / L.