Za područje

    Boje za zidove: vrste zidnih boja

    Članak je pregledalo čak 4915+ korisnika
    Kad počnemo bojiti zidove, možemo birati između različitih boja koje se razlikuju prema njihovom sastavu. Svim bojama je zajedničko da su izrađene od otapala, boja, veziva i odgovarajućih aditiva. U nastavku pročitajte kako se razlikuju vrste boja koje najčešće upotrebljavamo za dom.
    Stručni članak 4915
    zidna boja
    Imamo 2776 izvođača za područje Soboslikarski radovi:

    1. Vrste zidnih boja

    Zidne boje dijele se prema sastavu i namjeni. Prema sastavu razlikujemo zidne boje na sintetičkoj osnovi (to su nitro ili uljene boje) i zidne boje na vodenoj bazi. Međutim, ako pogledamo svrhu upotrebe, onda razlikujemo osnovne boje i završne boje za zidne boje (lakove). Kada se vrše soboslikarski radovi, pri odabiru boje za zidove treba poznavati i materijal koji ćemo bojiti jer se boje za zidove razlikuju i prema podlozi na koju se nanose. Postoji nekoliko različitih vrsta zidnih boja za bojenje vapneno-cementnih zidova i stropova, koje ćemo predstaviti u nastavku.

    2. Adhezivne boje za unutrašnje zidove

    Adhezivne boje za zidove često se upotrebljavaju za unutarnju žbuku. Ta je boja za zidove posebna jer kao vezivo sadrži ljepilo koje nije otporno na vlagu. Stoga je važno da te vrste zidnih boja ne dolaze u kontakt s vlagom i da se ne upotrebljavaju u prostorijama visoke vlažnosti. Te se boje preporučuju jer ne sadrže štetne aditive i stoga su manje štetne za zdravlje. Kada želimo nanijeti boju na postojeće adhezivne boje, treba ukloniti postojeće slojeve jer oni onemogućuju potpuno prianjanje.

    3. Disperzijske ili perive boje

    Disperzijska zidna boja vrlo se često upotrebljava za bojenje unutarnjih i vanjskih površina. Disperzijska boja za zidove često se naziva perivom bojom. Kao što i samo ime govori, periva boja omogućava jednostavno čišćenje zidova mokrom krpom, stoga je popularna u kuhinjama i kupaonicama, gdje je veća mogućnost da se zidovi zaprljaju. Možete birati između dvije vrste disperzijske boje. Prva grupa izrađena je na bazi umjetnih smola, a druga na bazi prirodnih smola. Disperzijske boje za zidove na bazi sintetičkih smola vrlo dobro prianjaju, ali su štetnije za zdravlje. Boje s prirodnim otapalima propuštaju vodenu paru i zdravije su. Disperzijska boja za zidove uglavnom se bazira na vodi, što je i razlog zašto se brzo suši. Disperzijska boja vrlo dobro pokriva. Dobre disperzijske boje od loših razlikovat ćete ako napravite jednostavan test s mokrom krpom – loše se počnu ljuštiti kad dođu u kontakt s mokrom krpom.

    zidna boja.png

    Prije nego što se odlučite koja je zidna boja najbolja za vaše zidove, saznajte koje vrste boja postoje.

    Stručni savjet tvrtke KVARNER COLOR


    Što sve nudi obrt KVARNER COLOR?

    Obrt Kvarner-color iz Matulja - okolica Rijeke nastavlja dugogodišnju obiteljsku tradiciju soboslikarsko-ličilačko-fasderskog djelatništva. Osnovna djelatnost obrta, koji zapošljava 10-tak soboslikara-fasadera, je unutarnje i vanjsko bojanje, te završni radovi u građevinarstvu.
    Od 05. studenog, 2012. obrt „Kvarner-color“ posjeduje KONZERVATORSKO-RESTAURATORSKU LICENCU MINISTARSTVA KULTURE REPUBLIKE HRVATSKE za izvođenje radova na kulturnim dobrima.

    Usluge
    •    Soboslikarski radovi
    •    Ličilački radovi
    •    Fasadersko-restauratorski  radovi
    •    Ostali završni radovi u građevinarstvu

    soboslikarski-radovi.png

    Boje zidova - optičko smanjenje ili povećanje prostora?

    Ako bojite tamnim tonovima zasigurno će Vam prostor izgledati manji, stoga preporučamo svijetlije tonove ili bijeli ton koji optički povećaju prostore. Zanimljive su kombinacije svjetlih tonova u prostorima sa jednim zidom u tamnijem tonu ili stavljanjem jednog ili dva zida u tapete. Također je zanimljivo pojedine zidove izvesti u raznovrsnim tehnikama. Osobno investitorima preporučam "šljokice" koji u kombinaciji s bijelim tonom mogu "fino" diguti prostor te uz rasvjetu prostor učiniti čarobnim!

    Perive ili neperive boje?

    Kao izvođač radova preferiramo standardne poludisperzivne (poluperive) boje! Jeftinije, jednostavnije za nanašanje, pa čak i održavanje u smislu da se jednostavno nakon par godine mogu ponovo prepiturati - osvježiti istim tonom ili si date gušta pa vrlo jednostavno malo promjenite ton!
    Pod perivim bojama smatramo latex i to sjajni (s više silikonske boje) koji je zaista periv, ali podloga mora biti savršeno pripremljena jer on ne "trpi" nepravilnosti... Boja je puno skuplja od poludisperzivnih boja! Latex, perive boje ne "dišu", što znači da podloga tj. zid ne bi smio poprimiti vlagu, prodor vode ili sl. zbog čega je sanacija puno teža nego kod poludisperzivnih boja.

    Kako znati koji završni premaz odabrati?

    Investitori bi trebali imati povjerenja u same izvođače/soboslikare - stručnjeke s dugogodišnjim iskustvom!


    Teško je u današnje vrijeme prepoznati kvalitetnog izvođača! Teško je očekivati da će pojedine tvrke i obrti imati djelatnike zaposlene po 10, 15 i 20 godina, odnosno soboslikarske, ličioce i fasadere s dugogodišnjim  iskustvom!
    Ne prihvaćajte majstore koji su Vam odmah dostupni, i majstore koji "sve zanju"... jer pravi majstori imaju posla ugovorenog mjesecima i godinama unaprijed... kad tražite majstore oslanjajte se na preporuke drugih investitora ili potražite preporuku poznatih izvođača iz drugih branša da Vam oni preporuče POŠTENE, DOBRE, KVALITETNE i POUZDANE soboslikarske-ličioce-fasadere! Odaberite izvođače iz svojeg kraja, čija je garancija da živi u Vašoj okolici i ako nešto treba popraviti, eventualno otkloniti nedostatke da može to brzo uraditi , jer netko tko je udaljen 2,3,5 sati zasigurno neće dolaziti poravljati zid koji je eto nakon ugradnje rasvjete ispao malo lošiji! I opet svaki investitor nema jednake kriterije, pa je nekome onaj lošiji majstor dobar, a onaj "najbolji" ipak nije ispao očekivano dobar! Bitno je da realno sagledate kakav Vam je prostor/ograda/stolarija/fasada/ bila prije i kakvo Vam je ispalo nakon obnove!

    G-din Neven Jušić, vl. Uslužni obrt KVARNER COLOR

    4. Silikatne boje za zid

    Kod silikatnih boja se kao vezivo upotrebljava vodeno staklo. Silikatna boja za zidove vrlo je otporna, pa se obično upotrebljava uglavnom za bojenje vanjskih površina. Silikatna boja za zidove osigurava sloj tvrdih silikata na površini boje. Silikatne boje unutar objekta upotrebljavaju se kada bojimo na vapnenoj podlozi. Ta zidna boja također nagriza, stoga treba biti posebno oprezan u radu s njima! Upotreba zaštitne opreme je nužna!

    5. Vapnena boja za zidove

    Vapnena zidna boja najčešće se upotrebljava za bojenje kućnih zidova. Kao što i samo ime govori, vezivo krečnih boja je vapno. Vapnene boje se upotrebljavaju rjeđe jer je rad s njima nešto zahtjevniji. Međutim, njihova se upotreba toplo preporučuje jer su one ipak najsigurnije za zdravlje. Vapnene zidne boje nisu vodootporne, pa se boje vapnenih zidova počinju ljuštiti u dodiru s mokrom krpom. To je također način da se testira je li postojeći zid već obojen. Vapnena boja za zidove također je česta u obnovi spomenički zaštićenih zgrada.

    5.1. Priprema za vapnene boje

    Najprikladnija podloga za vapnene zidne boje je, naravno, vapneno-cementna žbuka. Pri nanošenju boje na betonske površine imat ćete dosta problema. Vapnena zidna boja nanosi se prema sljedećem postupku: površina se premaže s temeljnim premazom. Temeljni premaz je razrijeđena vapnena boja u kombinaciji 70 % vapnene boje i 30 % vode. Ako se boje već bijeljene površine, temeljni premaz nije potreban. U tom slučaju treba obratiti pozornost samo na činjenicu da je postojeća zidna boja također vapnena boja ili boja na mineralnoj osnovi. Vapnene boje za zidove nanose se na površinu pomoću valjka za bojenje, četkica, ali i raspršivanjem.

    Stručni članak 4915
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Soboslikarski radovi?

    Imamo 2776 izvođača za područje Soboslikarski radovi:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 2776 izvođača za područje Soboslikarski radovi
    10
    1

    KOVA-INTERIJERI j.d.o.o.


    10
    7

    ULTRA MARIN PLAVA j.d.o.o.


    9.5
    0

    MATKUN, vl. Juraj Matkun


    10
    0

    GORAKON GRAĐENJE d.o.o.