Za područje

    Biomasa: peći na drva, peći na drvnu sječku i plamenici na pelete

    Članak je pregledalo čak 2845+ korisnika
    Postoje mnogi načini grijanja, u standardne načine spada grijanje na ugljen, lož ulje, plin ili struju. Neki od tih izvora su ograničeni, dok drugi jako zagađuju okoliš. Osim standardnih izvora, postoje i alternativni izvori. Primjer takvog izvora je biomasa. Ovdje pričamo o biomasi u smislu grijanja pomoću peći na drva, peći na drvnu sječku ili plamenika na pelete.
    Stručni članak 2845
    drva
    Imamo 307 izvođača za područje Peći na pelete, peći na drva:

    1. Biomasa

    1.1. Što je biomasa?

    Riječ biomasa odnosi se na sve tvari organskog podrijetla. To su uglavnom tvari biljnog podrijetla. Biomasa je npr. drvo, koje je najčešći i najrasprostranjeniji izvor energije, osobito u zemljama koje su bogate drvom. Ostali primjeri biomase su slama, brzorastuće biljke, kao i organski otpad. Biomasa je i bio-plin i bio-dizel. Biomasa je alternativni obnovljivi izvor energije. Budući da je dobivanje energije postalo vrlo opasno za okoliš i egzistenciju čovječanstva, pojedinci sve više pribjegavaju upotrebi biomase kao izvoru energije, a osobito drvu.

    1.2. Biomasa u Hrvatskoj

    Upotreba šumske biomase u Hrvatskoj ima dugu tradiciju. Još 1965. godine iz biomase se zadovoljavalo oko 1/4 energetskih potreba. Iako Hrvatska danas raspolaže s značajnim potencijalom biomase za stvaranje energije, zbog nedostatka ekološke svijesti o prednosti obnovljivih izvora energije te pomanjkanja tržišta i zamjene drugim energentima poput plina, struje i loživog ulja, upotreba biomase svela se na svega 4,3 %.

    2. Peći na drva

    2.1. Svojstva peći na drva

    Peći na drva osiguravaju ekonomičan način grijanja kuće jer je energija koju sagorijevamo u peći na drva vrlo jeftina. U pećima na drva, naravno, palimo drva i drvene trupce, pa je ovaj način grijanja osobito koristan ako imate nekoliko hektara šume. Isprva kotlovi na drva predstavljaju malo veći početni trošak, ali se ulaganje isplati već za nekoliko godina jer se svake zime zbog štednjaka na drva uštedi puno novca za grijanje.

    2.2. Peći na drva i vrste kotlova

    U suvremenim pećima na drva možemo spaljivati trupce različitih veličina, kao i grubu drvnu sječku. Važno je da su i trupci i drvna sječka suhi. Postoje razne vrste kotlova peći na drva.

    Kotlovi za izgaranje rade tako što se točnoj količinu trupaca dovodi primarni zrak. S pravom količinom obaju izvora vatra zahvaća cijelu količinu trupaca. Obično se takva peć na drva ugrađuje sa srednjim hladnjakom topline radi postizanja konstantne potrošnje topline, što je problem kod kotlova ove vrste.

    Postoje peći na drva koje imaju kotlove s donjim izgaranjem. Ti se kotlovi sastoje od ložišta smještenog u donjem dijelu kotla i izmjenjivača topline. Pomoću tih kotlova može se dozirati i gorivo i brzina izgaranja.

    Postoji i poseban tip kotla, kotao s nadtlačnim ventilatorom u kojem postupak izgaranja regulira dodatni ventilator. Peći na drva s takvim kotlom upotrebljavaju drvne trupce koji se stavljaju u gornji dio kotla. Ventilator je tu kako bi stvorio nadtlak u spremniku, tako da plinovi mogu prolaziti kroz otvor ložišta u donju vruću komoru. Upotreba ovog kotla je korisna jer je ostatak pepela minimalan. Također je važno što ventilator regulira termostat kotla.

    Postoje i kotlovi s usisnim ventilatorom. I u takvom kotlu ventilator peći na drva pomaže da se stvori podtlak, što pomaže u odvodnji plinova. U tim kotlovima također možemo sagorijevati ostatke drva i veću drvnu sječku.

    2.3. Cijena peći na drva

    Cijena peći na drva kreće se oko 20,000-35,000 KN.

    drva.png

    Peći na drva su čest i tradicionalan način grijanja kod nas.

    3. Peć na sječku i stroj za sječku

    3.1. Peć na sječku

    Prednost peći na drvnu sječku je visoka učinkovitost i u bolja regulacija. Učinkovitost takvih kotlova peći na drvnu sječku je čak 80 – 90 %. Postoji nekoliko vrsta kotlova na drvnu sječku koji ovise o veličini sječke. Najčešće su sljedeće dvije vrste.

    Prvi tip peći na sječku je kotao s izravnim izgaranjem drvne sječke u ložištu. Kotao je dizajniran tako da ima dva dijela. Drvna sječka se sprema u spremnik, a zatim se preko dozirnog puža dovodi do komore. Procesu pomaže ventilator koji regulira količinu dovedenog zraka, a time i količinu izgaranja.

    Druga peć na sječku je kotao s izgaranjem u predložištu, gdje se izgaranje odvija u dvije faze. Prvo drvna sječka gori u predložištu peći, a zatim konačno izgara u ložištu kotla. Učinkovitost drvne sječke je stoga bolja.

    3.2. Stroj za sječku

    Stroj za sječku prerađuje drveni otpad u drvnu sječku tako što ih melje. Stroj za sječku na kraju izbacuje sječku čija je širina i duljina prikladna za peć na sječku. Sjeckalica također ima mogućnost podešavanja fiksne duljine.

    Na tržištu postoje dvije vrste stroja za sječku: stroj s ugrađenom sjeckalicom u koju se ubacuje drvo i mobilnu drobilicu ugrađenu u vozila. Stroj za sječku može imati vlastiti motor ili raditi na pogon motora traktora.

    4. Plamenik na pelete

    4.1. Kako radi plamenik na pelete?

    Plamenik na pelete upotrebljava, naravno, pelet kao svoj glavni energent. Peleti su posebno osušeni i komprimirani ostaci drvne biomase s visokom ogrjevnom vrijednošću. Pelet se loži u raznim pećima, a najpoznatije su: centralni plamenik na pelete, kaminski plamenik na pelete za etažno grijanje i kaminski plamenik na pelete za grijanje pojedinih prostorija.

    4.2. Plamenik na pelete - cijena peći i grijanja

    Koliko ćete platiti za plamenik na pelete, uvelike ovisi o nazivnoj snazi ​​štednjaka. Plamenik na pelete košta između 11900-20400. Ako trebate kotao, kontaktirajte eMajstor.hr i pošaljite nam upit.

    plamenik.png

    Plamenik na pelete, peć na sječku... Mogućnosti grijanja na biomasu je puno.

    Stručni članak 2845
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Peći na pelete, peći na drva?

    Imamo 307 izvođača za područje Peći na pelete, peći na drva:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 307 izvođača za područje Peći na pelete, peći na drva
    10
    0

    PLAVI SJAJ d.o.o.


    10
    13

    ELEKTROINSTALACIJE L&M j.d.o.o.


    9.5
    0

    TERMPOLIN d.o.o.


    10
    21

    GIV INSTALACIJE j.d.o.o.