Za područje

    Izolacija na unutarnjoj strani objekta

    Članak je pregledalo čak 72602+ korisnika
    Obično toplinsku izolaciju namještamo na vanjsku stranu objekta i tako je najučinkovitija. Ponekad izolaciju ne možemo namjestiti s vanjske strane objekta – taj problem nastane prije svega pri obnovama, kada je objekt pod spomeničkom zaštitom ili kada na neki drugi način ne možemo zadirati u fasadu objekta.
    Stručni članak 72602
    omiljen
    Imamo 2534 izvođača za područje Gipsane, knauf ploče, suha gradnja:

    Zašto je izolacija na unutarnjoj strani negativna?

    Toplinska izolacija na unutarnjoj strani objekta je problematična iz više razloga. Prvo, objektu koji izoliramo s unutarnje strane smanjuje se uporabna površina. Taj je faktor problematičan prije svega tada kada se radi o manjem objektu, odnosno manjim prostorima jer se smanjena uporabna površina osjeti. Isto tako je potrebno iznova napraviti žbuku i zamijeniti prozorska okna.

    Na veći problem možemo naletjeti kada objekt izoliramo iz unutarnje strane, zbog toplinskih mostova. Oni mogu nastati pri dodiru zida s podom i potrebno ih je prethodno riješiti. Ako ne riješimo toplinske mostove, uz toplinske gubitke problem predstavlja i vlaga te plijesan koja može doći do konstrukcije. Pri izoliranju zidova na unutarnjoj strani moramo paziti i na to da postojeći zidovi nisu prethodno mokri. U tom slučaju moramo prvo otkriti mjesta vlage. Vlažne zidove ne smijemo prekrivati jer konstrukcija može početi propadati, a osim toga se može namočiti i izolacija. Važno je i da u prostorima koji imaju visok stupanj vlage ugradimo poseban sustav izolacije s parnom zaprekom jer on sprečava kondenzaciju u toplinskoj izolaciji.

    Različite vrste izolacija kojima izoliramo zidove na unutarnjoj strani

    Za izolaciju na unutarnjoj strani objekta možemo upotrijebiti ploče iz ekstrudiranog (stirodur) ili ekspandiranog (stiropor) polistirena, posebice ako želimo ožbukati unutarnji zid. Ploče na konstrukciju slijepimo odgovarajućim ljepilom. Na već namještene ploče prvo nanesemo poseban mort, a potom slijedi armirna mrežica. Po potrebi nanesemo još jedan sloj morta, potom sloj poravnanja i na kraju žbuku.

    Kada unutarnje zidove želimo obložiti Knauf pločama, obično umjesto krute izolacije koristimo izolaciju od mineralne vune. I u tom slučaju moramo paziti na to da pravilno ugradimo posebnu membranu za regulaciju vodene pare koja mora biti propisno zapečaćena. Na kraju možemo namjestiti gipsano - kartonske ploče. Zidove iznutra možemo izolirati i pločama od drvenog vlakna. Ploče od drvenog vlakna prilijepimo na unutarnjoj strani konstrukcije, potom na njih pričvrstimo parnu zapreku i na nju gipsano-kartonsku oblogu.

    Različite vrste izolacije nalažu različitu debljinu zaštitnoga sloja. Sloj izolacije mora imati bar 10 cm jer tako zahtijevaju pravilnici.

    Na što moramo dodatno paziti

    Važna stavka kada izoliramo objekt na unutarnjoj strani je i pravilno izoliranje prozorskih okna i klupčica. Pri dodiru prozora s konstrukcijom vrlo lako može nastati toplinski most, pa na tome mostu moramo biti posebno pažljivi. Zato okna i klupčice moraju biti izolirani cijelom površinom.



    Stručni članak 72602
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Gipsane, knauf ploče, suha gradnja?

    Imamo 2534 izvođača za područje Gipsane, knauf ploče, suha gradnja:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 2534 izvođača za područje Gipsane, knauf ploče, suha gradnja
    10
    1

    IZOLACIJE KESTEN j.d.o.o.


    9.5
    0

    ELEKTRO ADUT d.o.o


    9.5
    0

    RADOVIĆ ADAPTACIJE j.d.o.o.


    9.5
    0

    4 ZIDA j.d.o.o.