Za područje

    Izolacija mansarde – kako pravilno izolirati potkrovlje

    Članak je pregledalo čak 20048+ korisnika
    Izolacija mansarde je ključni postupak ako je želimo upotrijebiti za kasnije prebivanje. Za izolaciju mansarde poznajemo više tehnika – od klasične izolacije mineralnom vunom, a za izolaciju potkrovlja možemo upotrijebiti i modernije tehnike upuhivanja ili brizganja. Pravilna ugradnja izolacije u našoj će mansardi omogućiti ugodnu klimu, posebice tijekom vrućih mjeseci i zato je odabir kvalitetnoga izvođača važan korak. Klasična izolacija – mineralna vuna
    Stručni članak 20048
    izolacija mansarde
    Imamo 881 izvođača za područje Izolacija potkrovlja:

    Kod mansardi se najviše radi o klasičnom nagnutom krovu s drvenom krovnom konstrukcijom. Uobičajeni postupak izolacije potkrovlja izvodi se tvrdom ili mekom mineralnom vunom. Prije nego se izvođač primi izolacije krova, mora najprije provjeriti je li krovište pravilno pripremljeno. To znači da je ispod kontinuiranoga krovišta izveden kanal prozračivanja ili zračni most, a ispod njega može biti namještena paropropusna folija. Nazivamo je i sekundarnim krovištem. Ona ne smije propuštati, to jest ne smijemo čuti propuh. Preporučljiva ekonomična debljina izolacije za potkrovlje je 30 cm.
     
    1. Najlakšu ugradnju omogućuje nam meka izolacija u rolama. Za adekvatnu gradnju razrežemo je na tako velike trake da odgovaraju razmaku između rogova. Debljinu izolacije prilagodimo debljini roga. Ako su rogovi u našoj mansardi debljine 14 cm, odaberemo 15 cm debljine meku mineralnu izolaciju. Veća debljina će nam olakšati gradnju. Nikako ne upotrebljavamo za više od 5 cm deblju izolaciju od debljine rogova, jer njezino pritiskivanje doista smanjuje izolaciju.
     
    2. Nakon ugradnje prvog sloja izolacije na rogove namještamo metalnu konstrukciju, potom C-profile ili drvenu podkonstrukciju koja odgovara željenoj debljini drugoga sloja izolacije. Ako je naš rog debljine 20 cm, namjestimo C-profile debljine 10 cm. Između profila namjestimo mineralnu vunu debljine 12 cm za lakšu ugradnju.
     
    3. Zadnji važan korak izolacije je namještanje parne brane. Najprimjerenija je srebrna obostrano ljepljiva traka. Izvođač koji će izolirati vaše potkrovlje mora parnu branu tijesno zalijepiti na C-profile ili drvenu podkonstrukciju, posebice na probojima.
     
    4. Završni sloj izoliranoga krova je obično suhomontažno oblaganje, to jest oblaganje suhomontažnim knauf pločama, koje izvođač može obložiti u jednom ili dva sloja.
     
    Izolacija potkrovlja
    Izolacija potkrovlja
     

    Izolacija upuhivanjem – celulozna i upuhana vuna

    Zahvaljujući ekološkoj svijesti i napretku tehnologije, na tržištu se sve češće susrećemo s celuloznom vunom ili puhanom vunom. Celulozna izolacija je izrađena od otpadnoga novinskog papira. Od požara je celulozna izolacija osigurana boraksom. Postupak ugradnje je prilično drugačiji od klasičnoga i zahtijeva više predpriprema. 
     
    1. Ako će izvođač upuhivati izolaciju, najprije mora provjeriti je li krovna ljepenka odnosno sekundarno krovište hermetički zatvoreno. Jednako vrijedi i za sve ostale veze tla s krovom i proboje za zračnike. 
     
    2. Namještanjem folije, koja istodobno služi kao parna brana, stvara se hermetičan sloj. Stanica se zatim puni u sloj dio po dio puhanjem celuloze ili mineralne vune.
    Prednosti puhanja mineralne ili celulozne vune su beskontaktna izolacija, nema potrebe za rezanjem materijala i ima mali transportni obujam. Budući da je ta tehnika prilično nova, izvodi je malo izvođača. 

    Izolacija brizganjem

    Novi napredak u tehnologiji i smjesama doveo je do razvoja izolacije brizganjem. Brizganje nam omogućuje nanositi sloj izolacije u odnosu na oblik mansarde ili na stanje hermetičnosti potkrovlja. Ubrizgavanje izolacije je idealno i za sanacije, jer nam omogućuje popravak nepravilno ugrađene izolacije ili dodatak dotrajaloj izolaciji mansarde. Postupak ubrizgavanja ne zahtijeva veće promjene ili zahvate na objektu.
     
    1. Izvođač će visokotlačnom crpkom promjera 100 mm ubrizgati homogeni sloj neposredno na podlogu. Pritom se koristi celuloza s vodenom maglom ili smjesa druge vrste.
     
    Ako trebate izvođače za izolaciju potkrovlja, možete nam poslati svoj upit i potražit ćemo vam poduzeće. 
     
    Vaša ekipa
    eMajstor
    Stručni članak 20048
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Izolacija potkrovlja?

    Imamo 881 izvođača za područje Izolacija potkrovlja:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 881 izvođača za područje Izolacija potkrovlja
    10
    0

    CTBA d.o.o.


    10
    1

    PUGNA d.o.o.


    10
    21

    PROJEKT Z, vl. Zvonimir Paulić


    9.5
    0

    4MT MARIO d.o.o.