U nastavku
1. Mramorne ploče ili granitne ploče?
Glavna razlika između mramora i granita javlja se zbog različitih izvora obiju vrsta kamena. Mramor je zapravo vapnenac s određenim dodatcima, formiran od sedimenata, a granit je vulkanskog porijekla. Budući da je vapnenac bijel, mramor je iste boje, osim u nekim primjerima kada dobiva boju zbog primjesa. Mramor ima prekrasne obojene žile koje su posljedica primjesa sedimenta. Za granit su karakteristične tamnije boje, a struktura granita je zrnata. Mramorne i granitne ploče upotrebljavaju se za popločavanje prestižnih interijera, kao i za zidne obloge u kupaonicama i povijesnim objektima.
2. Vrsta granita i mramora utječe na čvrstoću
Za razliku od granita, mramor je nešto mekši kamen i zbog toga ga je lakše oblikovati, a granit zbog svoje čvrstoće zahtijeva rezanje dijamantnim oštricama. Granit je s fizikalnog i kemijskog aspekta postojaniji, te je zbog toga prikladniji za građevinski materijal. U usporedbi s granitom, mramor ne podnosi dobro vanjske utjecaje iz okoline, posebice razne vrste kiselina, te zbog toga brže propada. Granit zbog toga ima veliku prednost, njegovo čišćenje i održavanje je jednostavnije i ne treba voditi brigu o specijalnim sredstvima za čišćenje.
3. Unutarnji ili vanjski kamen?
Za vanjsku primjenu granit je prikladniji zbog svoje čvrstoće i veće postojanosti. Prednost granita vidi se kod oblaganja vrlo opterećenih površina (javne zgrade). Što se tiče unutarnje primjene, ruke su vam odriješene. Ovdje možete birati između mramora i granita, a za kuhinje se preporučuje granit jer se kuhinjski pultovi smatraju opterećenim radnim površinama. Zadnju riječ će imati i završna cijena, na temelju koje ćete birati između spomenutih materijala.
3.1. Granitni pultovi
Kameni pultovi po mjeri prikladni su za radni pult. Granitni pult otporan je na udarce, vrućinu, pucanje i nečistoće te se vrlo jednostavno čisti. Bogata tekstura prirodnog kamena kuhinji daje prestižan izgled. Kameni pult po mjeri možete naručiti kod kamenoklesara.
3.2. Moderni nadgrobni spomenici
U čast uspomene na svoje pretke brinemo se o uređenju grobova. Kamen je izdržljiv materijal i još odavno se upotrebljava za nadgrobne spomenike. Najčešći odabir su mramor i granit, koji osim što su čvrsti, lijepo izgledaju. Možete birati između jednostrukih i dvostrukih spomenika, te spomenika za urnu. Brojni kamenoklesari u ponudi imaju katalog nadgrobnih spomenika, a dostupni su i nadgrobni spomenici po mjeri.
3.3. Mramorne stepenice
Mramor i granit otporni su na habanje i zbog toga su prikladni za površine za hodanje, poput kamenih stepenica. Kamene stepenice izrađuju se po mjeri. Izrađuje ih kamenoklesar, koji najprije napravi izmjeru stepenica, a zatim iskleše prikladne ploče za stubište. Mramorne stepenice mogu biti unutarnje ili vanjske, pri čemu unutarnje mogu biti polirane, a vanjske moraju imati grublju površinu. U ovom slučaju preporučujemo piljeni kamen ili postavljanje protukliznih traka za stepenice.
3.4. Granitne daske
Granit i mramor upotrebljavaju se i za kamene daske. Budući da su otporni na udarce, vodu i sunce, idealni su materijali za prozorske daske, koje su vrlo izložene utjecajima prirode. Osim toga, kamena prozorska daska oku je ugodna i dobro se uklapa u moderne i tradicionalne fasade. Za kamene prozorske daske upotrebljava se kamen debljine 2 do 3 cm. Preporučujemo polirani kamen, koji je otporniji na nečistoće. Rub mora imati okapni profil za lakše otjecanje vode.
4. Granit – cijena po kvadratu
Koja je cijena granita? Sitnozrnati granit, koji je ujedno homogeniji, je i skuplji. Granit možete dobiti za cijenu od 140 do 200 kn/m², a može dosezati i do 350E kn/m² i više.
5. Mramor – cijena po kvadratu
Koja je cijena mramora? Cjenovna vrijednost mramora procjenjuje se s obzirom na količinu i boju žila, koje često mramoru daju poseban, jedinstven izgled. Zbog toga je najjeftiniji mramor koji nema žile i zbog toga nije toliko vizualno privlačan. Za mramor ćete prosječno izdvojiti između 100-200 kn/m², a rjeđi mramori koštaju i više od 350 kn/m².