Za područje

    Unutarnja klizna vrata – načini ugradnje i cijena

    Članak je pregledalo čak 35441+ korisnika
    Unutarnja klizna vrata su u suvremenim, modernim domovima elegantna i funkcionalna zamjena za klasična, krilna unutarnja vrata. Paralelno sa sve bržim razvojem tehnologije i novih materijala, upotrebljivost i estetika postaju važni i za unutarnja vrata. Zašto su unutarnja klizna vrata pravo rješenje? Koje su prednosti i slabosti? Gdje ih ugrađujemo? Kakve su cijene u odnosu na klasična, krilna unutarnja vrata? O svemu ovome pročitajte u nastavku.
    Stručni članak 35441
    sobna klizna vrata
    Imamo 667 izvođača za područje Sobna vrata:

    1. Koje su prednosti i slabosti unutarnjih kliznih vrata?

    Primarna funkcija unutarnjih kliznih vrata je, kao kod klasičnih krilnih vrata, odvajanje unutarnjih prostorija. Kao i svaki element građevinske stolarije, i unutarnja klizna vrata imaju prednosti i mane.

    Prednosti unutarnjih kliznih vrata

    Jedna od najznačajnijih prednosti unutarnjih kliznih vrata je ekonomična iskorištenost prostora. Unutarnja klizna vrata vrlo su praktično rješenje na mjestima gdje treba dobro iskoristiti prostor, osobito u malim stanovima. Upotrebom unutarnjih kliznih vrata uštedjet ćete površine za otvaranje. U usporedbi s klasičnim krilnim unutarnjim vratima, koja zbog načina otvaranja zauzimaju znatno više prostora, s kliznim vratima je iskorištenost prostora veća, što omogućava postavljanje unutarnjeg namještaja tik do vrata. Upotrebljivost unutarnjih kliznih vrata i ušteda prostora njihovom upotrebom dolazi do izražaja kada u stanu stanuju osobe s ograničenom mogućnošću kretanja. Jedna od prednosti je i gotovo nečujno i glatko otvaranje/zatvaranje kliznih vrata duž vodilica. Uz različite kombinacije materijala, unutarnja klizna vrata su elegantno rješenje koje se u cjelini uklapa u unutarnji ambijent stana.

    Nedostaci unutarnjih kliznih vrata

    Nedostataka unutarnjih kliznih vrata je zapravo malo. U njih ubrajamo slabu zvučnu izolaciju i slabo brtvljenje u usporedbi s klasičnim, krilnim unutarnjim vratima. Stoga se preporučuje postavljanje unutarnjih kliznih vrata na mjesta gdje nema potrebe za većom zvučnom izoliranošću i brtvljenjem. Dok se njihova upotreba ne savjetuje za prostorije poput spavaćih soba, dječjih soba, kupaonica i zahoda, osim ako te sobe nisu izolirane, odnosno ako se nalaze u intimnom, osobnom dijelu cjelokupnog dizajna objekta. Odabir potpuno ovisi o želji korisnika.

    2. Načini montaže unutarnjih kliznih vrata

    Unutarnja klizna vrata možemo, ovisno o načinu otvaranja, podijeliti u dvije grupe. Unutarnja klizna vrata s otvaranjem izravno u zid i klizna vrata s otvaranjem uza zid.

    Klizna vrata s otvaranjem uza zid

    U slučaju kliznih vrata s klizanjem po zidu treba provjeriti je li ugradnja uopće moguća. Dio zida gdje se vrata otvaraju mora biti prazan, a unutarnja oprema mora biti pomaknuta. Klizna vrata s ovim načinom otvaranja jednostavnije se montiraju, lakše je održavanje i popravak. Nedostatak unutarnjih kliznih vrata je gornja vodilica, koja je vidljiva i čija je duljina jednaka dvostrukoj širini vratnog krila i zato nekako narušava izgled čitavih kliznih vrata. Naravno, to nije nužno jer gornju vodilicu možemo prekriti daskom ili nečim drugim.

     Klizna vrata s otvaranjem izravno u zid

    Kod kliznog otvaranja vratnog krila u zid treba ugraditi i posebnu kasetu u koju se namještaju viseća klizna vrata ili su klizna vrata jednostavno obložena gipsanim kartonskim pločama.

    3. Načini pričvršćivanja unutarnjih kliznih vrata

    Sustav pričvršćivanja unutarnjih kliznih vrata u potpunosti ovisi o proizvođaču. Jedna od mogućnosti ugradnje su viseća klizna vrata, kod kojih je vodilica na gornjoj strani, a na donjoj podni kotač koji sprječava ljuljanje kliznih vrata. Drugi način osigurava da klizna vrata ne budu obješena, jer su postavljena na kotačiće. Ovaj način zahtijeva i podnu vodilicu. Gornja vodilica je u pravilu pričvršćena na strop, dok je donja vodilica prilijepljena za pod i može se postaviti na bilo koju podnu oblogu.

    Je li moguće ugraditi vodilice u pod? Odgovor je da. U tom se slučaju na zahtjev naručitelja u podnoj oblozi izreže mali kanal u koji se namješta vodilica. To se odnosi na parket. U slučaju keramičkih pločica se već tijekom samog polaganja postavlja pretprofil, u koji se kasnije postavlja vodilica, ali ako je podna obloga tapison, onda se vodilica namješta između poda i tekstilne obloge. Svi postupci postavljanja donje vodilice osiguravaju poravnanje profila, odnosno kanala s podnom površinom i pridonose estetici.

    4. Materijali za klizna vrata

    Na raspolaganju je velik izbor materijala. Klizna vrata mogu biti od drva, raznih vrsta stakla, iverice, PVC-a, aluminija. Na raspolaganju su različite nijanse boja, tekstura, uzoraka i linija unutarnjih kliznih vrata. Najčešći odabir za unutarnja klizna vrata je kombinacija drva i stakla. Naposljetku, što se tiče odabira pravog materijala, važno je uskladiti materijal i uzorke s ostalom unutarnjom opremom, kao i položajem vrata u prostoru (svrha prostorije).

    viseca-klizna-vrata.jpg
    Viseća klizna vrata

    5. Cijena unutarnjih kliznih vrata

    Cijene za klizna sobna vrata kreću se približno u rasponu od 400 do 700 EUR, ovisno o vrsti kliznih vrata, načinima otvaranja i materijalima. Višu cijenu ćete platiti za upotrebu kaljenog stakla na vratima i za sustav otvaranja kliznih vrata u zid, odnosno uklizavanje u zid, jer takav sustav zahtijeva složeniju ugradnju i dodatno ugrađenu kasetu, za razliku od sustava s otvaranjem uza zid, odnosno klizanjem po zidu.

    klizna-vrata-koja-ulaze-u-zid.jpg
    Klizna vrata koja ulaze u zid
    35441
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Imamo 667 izvođača za područje Sobna vrata:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija