1. Vrste drvenih nadstrešnica
Drvene nadstrešnice mogu biti serijske (tvorničke) ili izrađene po mjeri. Kod serijskih nadstrešnica konstrukcija je unaprijed izrađena u tvornici. To, naravno, znači da su dimenzije nadstrešnice i odabir materijala unaprijed određeni i ograničeni, koja ima preko 25 godina iskustva u izradi drvenih nadstrešnica. Serijske nadstrešnice možete postaviti sami ili unajmiti profesionalnog izvođača. U slučaju izrade po mjeri izvođač kojeg odaberete napravit će nadstrešnicu po vašoj želji zajedno sa svim pretpripremama, kao što su priprema temelja, popločavanje i sl.
Nadstrešnica može biti samostojeća ili upeta u zid postojeće zgrade. Ovisno o vrsti krova, možete birati između jednokapnih, dvokapnih ili višekapnih nadstrešnica, te između nadstrešnica s ravnim krovom (s minimalnim nagibom 2 %). U popularnije krovove za nadstrešnice ubrajaju se krovovi od polikarbonata ili stakla koji propuštaju svjetlost, ujedno su tanki i otporni na vremenske uvjete. Osobito su korisni kada nadstrešnica stoji uz postojeći objekt gdje su prozori jer ulazak svjetla neće biti ograničen, već će svjetlosni uvjeti ostati nepromijenjeni. Ako nemamo problema s osvjetljavanjem, možemo se odlučiti i za druge vrste krovova poput lima, krova od opeke, tegole itd.
Pravilan odabir drva uvelike utječe na trajnost drvene nadstrešnice. Izvor:emajstor.hr/kg_mont_vl_kruno_gabrek
2. Prednosti i nedostaci drvenih nadstrešnica
Izrada drvene nadstrešnice je jednostavnija i brža u usporedbi s metalnom, zbog lakoće obrade drva, i fleksibilnija je u pogledu dizajna. Osim osnovnih funkcija koje obavljaju, kao što su zaštita terase, ulaz i mjesto za parkiranje, drvene nadstrešnice su zbog ljepote drva i ukras svakog dvorišta. Bilo koji popravak je puno lakši od popravka metalnih nadstrešnica. Iako je vijek drvenih nadstrešnica kraći ako se ne održavaju adekvatno, njihovo održavanje je puno jednostavnije od održavanja metalnih nadstrešnica. Jednom godišnje treba drvene dijelove ponovno obojiti kako bismo osvježili boju i obnovili zaštitu od vremenskih prilika. S obzirom na sve čimbenike, dalje ćemo imati manje briga i rada s održavanjem. Pravilan odabir drva znatno utječe na trajnost drvene nadstrešnice. Odabir kvalitetnog drva, posječenog zimi, kada je u njemu malo soka, pravilno sušenje, rezanje i obrada vrlo su važni. Za elemente koji su izloženi vremenskim uvjetima treba paziti da na drvu ne dođe do zadržavanja vode, da drvo ne dođe u dodir sa zemljom i da poprečni ili čeoni rezovi imaju dodatnu kemijsku ili mehaničku zaštitu. Impregnacijom ćemo zaštiti drvo od štetočina, plijesni ili gljivica, glazurom odnosno pokrivnom bojom ćemo ga uljepšati i istodobno zaštititi od vanjskih elemenata. Nedostatak drvnih konstrukcija koje su stalno izložene vremenskim uvjetima je manja održivost. Također, fluktuacije vanjskih temperatura i vlaga imaju štetan učinak, što zahtijeva češće održavanje i obnovu zaštite.