Za područje

    Zeleni krov – prednosti, planiranje i održavanje

    Članak je pregledalo čak 3108+ korisnika
    Vjerovali ili ne, s današnjom tehnologijom gradnje možete ozeleniti gotovo bilo koji krov s nagibom do 45 stupnjeva. Zeleni krov se također može naknadno ugraditi. Ako se pitate je li vaš krov pogodan za ozelenjavanje, možete se dogovoriti s izvođačima radova da pregledaju vaš krov i procijene je li moguća ugradnja. Sa svakim zelenim krovom vraćamo dio zelenila prirodi.
    3108
    zeleni krov
    Imamo 132 izvođača za područje Zeleni krovovi:

    1. Prednosti ozelenjenih krovova

    Jedino što umanjuje rasprostranjenost ozelenjavanja krovova je zahtjevna gradnja i veće početno ulaganje. Sve ostale stvari idu u prilog zelenih krovova, objašnjavaju u tvrtki IZOLACIJA d.o.o.. Prije svega, tu su ekološke prednosti jer zeleni krov smanjuje zagađenje zraka i vode i poboljšava zdravlje ljudi, smanjujući na taj način i zdravstvene troškove. Ozelenjavanje produžuje vijek trajanja krovnih materijala, može se reciklirati i znatno smanjuje troškove hlađenja. Zeleni krovovi također čiste zrak i snižavaju temperaturu u okruženju objekta preko isparavanja vode iz biljaka.


    Istraživanja su pokazala da se sa zelenim krovom dnevne potrebe za hlađenjem mogu smanjiti i do 75 %. Manje će biti opterećeni i oluci i meteorski kanali jer zeleni krov može zadržati od 70 do 90 % padalina. Kišnica se također može skupljati i upotrebljavati za zalijevanje. Krovovi za ozelenjavanje su također sigurniji u pogledu vatre, smanjuju elektromagnetsko zračenje kroz krov za 99,4 % i buku do 50 dB. Unatoč malo većim početnim ulaganjima, zeleni krov uljepšava objekt, smanjuje troškove energije i povećava vrijednost nekretnina, visinu zakupa i zadovoljstvo korisnika.

     

    zelena-garaza.jpg
    Ozelenjavanje garaža i nadstrešnica je veoma popularno.

     

    2. Kako planirati zeleni krov?

    Ako želite da vam zeleni krov služi dugi niz godina, treba ga pažljivo napraviti. Za ozelenjavanje pogodne su sve konstrukcije: betonska, drvena, metalna, od opeke, samo je važno da su vodootporne i da imaju dovoljnu nosivost. Svaki zeleni krov treba više slojeva: zaštitu od korijena, zaštitni sloj, drenažu, filtrirajući sloj, supstrat i biljke. Najvažniji sloj je hidroizolacija, koja mora biti otporna na korijenje, inače treba postaviti dodatni sloj zaštite od korijena.

    Suvremenim tehnologijama mogu se ozeleniti i krovovi pod nagibom. Vodite računa o klimi, mikroklimi, oborinama, visini, nagibu i osunčanosti. Za nagibe iznad 10 stupnjeva upotrebljavaju se posebni tehnički elementi koji sprječavaju klizanje zemlje i eroziju. Nagibe iznad 45 stupnjeva obično nije moguće ozeleniti. Zeleni krov ima veliku težinu, stoga se svakako konzultirajte s inženjerom statike. Jednostavni ekstenzivni zeleni krovovi teže oko 60 – 150 kg/m². Posebno treba izračunati točkasta opterećenja poput: drveća, nadstrešnice, staza, kišnice koja se zadržava. Također planirajte pristup krovu radi ugradnje, funkcioniranja, redovitog pristupanja i održavanja. Obratite pozornost koji su tipovi ozelenjavanja prohodni, a koji ne. Također se preporučuje planiranje staza između ozelenjavanja.

    Ovisno o intenzitetu ozelenjavanja, postoji nekoliko vrsta zelenih krovova. Ekstenzivni zeleni krov prikladan je za neprohodne staze s malom nosivošću. Ne zahtijeva zalijevanje i ima male troškove održavanja. Upotrebljavamo biljke otporne na sušu. Poluintenzivni zeleni krov donosi veće troškove, dublji supstrat nam omogućava široki izbor ozelenjavanja. Intenzivni zeleni krov omogućava sadnju grmlja i drveća. Za ekstenzivno ozelenjavanje upotrebljavamo održive biljke otporne na sušu: lišajeve, mahovine, različite planinske i pustinjske biljke i trave. Na intenzivno ozelenjenim krovovima izbor je gotovo neograničen.

    3. Održavanje zelenog krova

    Kod održavanja odmah nakon ozelenjavanja vodite računa o dovoljnoj količini vode, zamjeni suhih biljaka i uklanjanju biljaka. Slijedi faza razvojnog održavanja, u kojoj pomažemo biljkama da pokriju cijelu površinu. Kod dugotrajnog održavanja interveniramo na krovu jednom ili dva puta godišnje. Održavanje zelenog krova izravno ovisi o intenzivnosti ozelenjavanja. Ekstenzivne zelene krovove treba zalijevati samo prilikom postavljanja i prve godine, zatim se održavaju sami. Intenzivni zeleni krovovi zahtijevaju aktivne sustave za zalijevanje. Otprilike dva puta godišnje treba ukloniti korov sa zelenih krovova, očistiti kanale za vodu i dodati gnojivo ovisno o stanju zemlje. Ako je moguće, majstori iz tvrtke IZOLACIJA d.o.o. preporučuju da s izvođačem koji je radio krov dogovorite i dugotrajno održavanje krova.

    3108
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Zeleni krovovi?

    Imamo 132 izvođača za područje Zeleni krovovi:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 132 izvođača za područje Zeleni krovovi
    9.5
    0

    MARIS DIZAJN j.d.o.o.


    10
    2

    HAT TADIĆ HIDROIZOLACIJE j.d.o.o.


    10
    8

    TERRA MODUS j.d.o.o.


    10
    1

    NUMENOR, vl. Marko Jakić