KOSI KROV
Samo ime govori, da kosi krov ima veći nagib, što omogućava učinkovito i brzo oticanje vode, naravno, u slučaju da je krov pravilno izveden. Na temelju odabranog nagiba, i vrsta krovnog pokrivača mora biti odgovarajuća. Za kose krovove važi da su krovni pokrivači dosta osjetljiviji na vremenske promjene (grad, oluja) u odnosu na ravne krovove. Prednost kosih krovova je u podatku, da omogućavaju jednostavnije i brže sanacije i popravke na različitim djelovima samog krovnog pokrivača.
Izolacija krova negrejanog i grejanog prostora
U slučaju negrijanog prostora ispod krova (potkrovlje) toplinska izolacija se montira na plafon iznad grijanog prostora i kao takva nije dio same krovne konstrukcije. U tom slučaju se iznad nosivog krova postavlja sekundarni (rezervni krovni pokrivač), uzdužne letve, poprečne letve i završni krovni pokrivač.
Ako imamo točno ispod krova grijani prostor za prebivanje (mansardu), toplinska izolacija je dio krovne konstrukcije i montira se između i ispod drvenih greda. Takvi kosi krovovi se sa građevinske i fizikalne strane dijele u dvije grupe: topli i hladni kosi krovovi
Sastav toplog i hladnog kosog krova
Sastav i toplog i hladnog kosog krova je u osnovi jednak, ali se razlikuje u vrstnom redu izvođenja građevinskih i izolacijskih slojeva. Topao kosi krov ima sekundarni (rezervni) krovni pokrivač koja je položena neposredno iznad toplotne izolacije, sa čim se ključno usporava prenos toplote sa vanjske površine toplinske izolacije zbog kretanja zraka oko nje. Kod hladnog kosog krova se zračni kanal nalazi između sekundarnog (rezervnog) krovnog pokrivača i toplinske izolacije.
Moderan, toplotno izolovan kosi krov sadrži sledeće elemente: primarni krovni pokrivač, krovne letve, sekundarni (rezervni) krovni pokrivač, zračni kanal, toplinska izolacija između greda, parna barijera, toplotna izolacija ispod greda i unutarnji završni sloj. Između parne barijere i unutarnjeg završnog sloja se može postaviti i dodatan sloj toplinske izolacije, koji po standardima ne smije da pređe 1/5 ukupne debljine toplinske izolacije. Dodatna toplinska izolacija ispod greda predstavlja odgovarajući prostor za razvod instalacijskih cijevi, zato taj dio zovemo instalacijska ravan. Na taj način nikako ne posežemo u parnu barijeru.
Kod hladnog kosog krova je sastav malo drugačiji, a u osnovi još uvek jednak: primarni krovni pokrivač, krovne grede, sekundarni (rezervni) krovni pokrivač, zračni kanal, toplotna izolacija između greda, parna barijera, toplotna izolacija ispod greda i unutarnji završni sloj.
Bitna je kvaliteta ugrađenih materijala!
Pravilan sastav i izvođenje svih detalja nam ništa ne znači, ako nemamo kvalitetne materijale. Pod pojmom kvalitetnog kosog krova možemo svrstati samo krov koji ima nepropustan vanjski sloj za meteornu vodu (vodootporan), odgovarajuću toplotnu izolaciju, što manju toplotnu prevodnost i parnu barijeru, čija je uloga da sprečava kondenzaciju vodene pare u unutarnjosti krovne konstrukcije. Parna brana paralelno funkcionira kao zračna barijera i obezbjeđuje vakum u sustavu sa unutarnje (tople) strane i sprejčava prodor vodene pare kroz spojeve i pukotine.