U nastavku:
Sastav epoksi podova
Osnova epoksi poda je epoksidna smola sa dodacima, dodani su joj agregat (kvarcni pijesak ili slično) i učvršćivač. Smola reagira s učvršćivačem stvarajući polimerno vezivo. Često se u epoksi smolu dodaju i drugi dodaci, ojačivači i slično. Sve više se koriste epoksi smole na bazi vode, koje su bolje za okoliš i zdravlje ljudi.
Također možemo umiješati različite pigmente u epoksidnu smolu i dobiti bilo koju nijansu poda. Spretnim i preciznim izvođenjem možemo dobiti i različite uzorke poda. Ovisno o agregatu, možemo prilagoditi konačnu površinu poda, može biti potpuno glatka, površina s visokim sjajem ili hrapava, mat površina.
Karakteristike epoksi podova
Epoksi podovi vrlo su otporni na mehanička oštećenja kao i na kemikalije, kiseline i sredstva za čišćenje. Također, imaju visoku granicu opterećenja na pritisak i savijanje, i mogu se koristiti u prostorima gdje postoji mogućnost velikih opterećenja na završni sloj.
Područja korištenja
Postoji više vrsta i mogućnosti izrade epoksi podova, a biramo ih na temelju očekivanog opterećenja u prostoru. Epoksi podovi mogu biti izloženi normalnom opterećenju, primjerice u stambenim prostorima, ili u proizvodnji, gdje je preporučena debljina poda oko 2 mm. Ukoliko očekujemo veće opterećenje u prostoru, potrebno je povećati debljinu poda, uglavnom u industrijskim objektima, gdje je preporučena debljina poda 3-4 mm. Ako je opterećenje još veće, sloj poda srazmjerno se povećava opterećenju.
Epoksidne smole se mogu koristiti kao tanak zaštitni premaz i tako zaštititi podlogu od habanja. Smolama možemo impregnirati beton, premažemo ga i smola prodire u pore te poboljšava mehaničku otpornost samog betona.
Najćešće se koristi malterski epoksidni pod, koji se koristi na izuzetno opterećenim lokacijama, i njegova debljina je između 3 i 5 mm. Kod najvećih opterećenja se koristi epoksidni estrih, čija debljina iznosi od 1 do 2 cm.
Izvedba epoksi poda
Epoksi pod možemo izvesti samo na homogenoj, suhoj, ravnoj i tvrdoj podlozi, ali ona može biti kamena, keramička, betonska itd. Najčešći epoksidni podovi izvode se na betonskim podlogama.
Beton mora imati odgovarajuću tvrdoću, i biti odgovarajuće vlažan (od 3 do 5%). Moramo sačekati da beton bude sasvim suh ili iskoristiti brzosušeći estrih. Također, beton mora biti pripremljen, izbrušen ili pjeskaren.
Nakon toga se pod nanosi izravno na beton u većim slojevima. Prvi sloj je vrlo tanak i samo premaže podlogu, odnosno popuni pore. Drugi sloj je debljine 1 mm do nekoliko mm, ovisno od očekivanih opterećenja. Treći sloj se dodaje po potrebi, uglavnom kod većih opterećenja.
Cijena epoksi poda se mijenja ovisno od debljine i vrste, a početna je oko 10-15 EUR/m2.