Za područje

    Znamenitosti grada Dugog Sela: nasljeđe koje oblikuje grad

    Smješteno u Zagrebačkoj županiji, istočno od glavnog grada Hrvatske, Dugo Selo šarmantan je grad s bogatom poviješću koja datira još iz srednjeg vijeka. Prvi put spomenuto u povijesnim dokumentima iz 13. stoljeća, ovo naselje izraslo je iz malog sela u živahnu zajednicu koja uspješno spaja svoje povijesno naslijeđe sa suvremenim razvojem. Naziv "Dugo Selo" odražava tradicionalni linearni razvoj grada duž drevnih trgovačkih putova. Danas grad stoji kao svjedočanstvo stoljeća kulturne evolucije, obilježen arhitektonskim tragovima plemićkih obitelji, vjerskih institucija i građanskog razvoja.

    Tekst: Gabriela Sliško

    46.jpg
     Fotografija grada Dugog Sela sa starih razglednica, izvor: Gradska knjižnica Dugo Selo

    Martin Breg i ostaci crkve sv. Martina

    Martin Breg, uzvisina od 205 metara iznad Dugog Sela, oduvijek je bio važan povijesni i kulturni prostor. Na njegovu vrhu stoje ostaci crkve svetog Martina iz 16. stoljeća, spomenika nulte kategorije, od koje su sačuvani samo zvonik i sakristija. Prvi se put spominje 1209. godine, a njome su u srednjem vijeku upravljali templari i božjaci iz Božjakovine. Sve do 1901. bila je središte dugoselske župe, no u drugoj polovici 20. stoljeća pretrpjela je velika oštećenja zbog nebrige vlasti.

    Martin Breg i danas njeguje bogatu tradiciju okupljanja – ovdje se održavaju Martinski rally, Vincekovo i slavlje Martinja. U podnožju crkve smješten je Trg svetog Martina s drvenom skulpturom sveca, rad kipara Josipa Cikača. Unatoč urbanističkim promjenama, ostao je nezaobilazna destinacija za ljubitelje prirode i tradicije, nudeći mir i prekrasne poglede na Posavinu i Prigorje.

    Martin Breg i stara Crkva na Bregu.jpeg
    Martin Breg i stara Crkva na Bregu, izvor: Turistička zajednica grada Dugog Sela

    Kulturno-informativni centar: od zdravstva do baštine

    U srcu Dugog Sela smješten je Kulturno-informativni centar, ključna institucija koja igra vitalnu ulogu u društvenom i kulturnom životu grada. Izvorno izgrađena kao dio prestižnog imanja Drašković, zgrada je kasnije služila kao zdravstveni centar prije nego što je pretvorena u kulturno središte. Arhitektura odražava elegantan stil njegovog plemenitog podrijetla dok se prilagođava kako bi služila promjenjivim potrebama zajednice. Danas se u ovom višenamjenskom prostoru održavaju razna kulturna događanja, izložbe i okupljanja građana, premošćujući jaz između plemićke prošlosti Dugog Sela i njegove živopisne sadašnjosti. Njegova misija je pružiti platformu za lokalne umjetnike i stvaratelje, kao i educirati i informirati građane o raznim aspektima kulture i umjetnosti.

    Kulturni centar Dugo Selo.jpg
    Kulturni centar Dugo Selo, izvor: Turistička zajednica grada Dugog Sela

    Crkva svetog Martina: neogotička ljepotica

    Sadašnja crkva sv. Martina jedno je od najimpresivnijih arhitektonskih ostvarenja u Dugom Selu. Izgrađena 1900. godine, a prema dostupnim izvorima, projektirao ju je poznati arhitekt Hermann Bollé. Crkva se ističe izraženim neogotičkim elementima poput šiljastih lukova, rebrastih svodova i visokih tornjeva, dok njezina unutrašnjost krije vrijedne vjerske artefakte i umjetnička djela koja svjedoče o bogatoj duhovnoj i kulturnoj baštini regije. Tijekom potresa koji su pogodili Hrvatsku 2020. i 2021. godine, crkva je pretrpjela određena oštećenja, osobito na trijumfalnom luku iznad svetišta, no unatoč tome ostala je stabilna i sigurna za korištenje. Danas, ova neogotička ljepotica dominira Dugim Selom, predstavljajući simbol povijesti i tradicije.

    Crkva sv. Martina1.jpg
    Crkva sv. Martina, izvor: Turistička zajednica grada Dugog Sela

    Draškovićeva kula: trag plemićke ostavštine

    Usred zelenog perivoja smjestila se Draškovićeva kula, nekada simbol plemićke moći i ugleda. S vremenom je izgubila svoju izvornu funkciju te je danas prenamijenjena u stambeni objekt, no i dalje odiše starinskim šarmom i arhitektonskom ljepotom. Kroz stoljeća, kula je svjedočila raznim promjenama u Dugom Selu, ali njezina prisutnost i dalje podsjeća na bogatu povijest ovog kraja. Očuvanje ovakvih povijesnih spomenika ključno je za razumijevanje i poštovanje kulturne baštine koja povezuje prošlost i sadašnjost.

    Draškovičeva kula.jpeg
    Draškovićeva kula, izvor: Turistička zajednica grada Dugog Sela

    Živa ostavština Dugog Sela

    Danas se Dugo Selo nastavlja razvijati brižno čuvajući svoje povijesno blago. Ove znamenitosti ne služe samo kao turističke atrakcije, već i kao vitalna sidra identiteta zajednice i ponosa. Svaki kamen, svaki arhitektonski detalj priča priču o otpornosti, prilagodbi i kulturnom kontinuitetu. Dok grad ide naprijed u budućnost, ovi spomenici stoje kao mostovi između generacija, podsjećajući posjetitelje i stanovnike na bogatu povijest koja Dugo Selo čini jedinstvenim. Bilo da ste zaljubljenik u povijest, arhitekturu ili jednostavno znatiželjan putnik, znamenitosti Dugog Sela nude fascinantan uvid u hrvatsku prošlost i pridonose njezinoj dinamičnoj sadašnjosti.

    Draškovičeva kula.jpeg
     Fotografija grada Dugog Sela sa starih razglednica, izvor: Gradska knjižnica Dugo Selo

     

    407
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.