Za područje

    Prozori punjeni argonom

    Danas se na tržištu mogu pronaći prozori s različitim brojem komora u profilima i različitom toplinskom provodljivošću stakla, a oni čija je energetska efikasnost poboljšana često kao punjenje imaju argon. Prozori punjeni argonom predstavljaju skuplje, ali kvalitetnije rješenje, koje će smanjiti toplinske gubitke. U nastavku odgovaramo na pitanje - kakvi su to prozori punjeni argonom?
    Stručni članak 328
    energetski efikasan prozor
    Imamo 424 izvođača za područje Prozori:

    Došlo je vrijeme za zamjenu stolarije ili vam predstoji ugradnja nove? Uvijek je bolje rješenje odabrati onu energetski učinkovitiju, imajući na umu da se kroz stolariju gubi nevjerojatnih 30-40 % energije za grijanje. Posljednjih godina najpopularniji izbor je PVC stolarija, odnosno PVC prozori, zbog svojih dobrih toplinskih i zvučnoizolacijskih karakteristika. Tu su i druge prednosti: niža cijena, lako održavanje, širok izbor boja i uzoraka. Stoga ćemo danas njih uzeti za primjer, iako se argon može koristiti i kod drvenih i drugih prozora.

    Kakvi su to energetski učinkoviti prozori?

    Jednostavno, to su prozori kod kojih se smanjuju toplinski gubici.

    PVC profili, odnosno okviri PVC prozora, imaju određeni broj zračnih komora. Jedna komora uvijek je veća od ostalih i u njoj se nalazi čelično ojačanje koje daje čvrstoću PVC prozoru, dok su ostale komore zračni džepovi. Čemu služe ti zračni džepovi? Oni predstavljaju svojevrsne barijere za prijenos topline. Prema tome, što veći broj komora, bolja je toplinska i zvučna izolacija. Svaka komora odvojena je od druge plastičnim pregradama.

    Zadovoljavajući su PVC profili s pet ili šest zračnih komora.

    pvc-profili (1).jpg

    Kako na staklo „otpada“ 70 % površine prozora, jasno je da se upravo kroz njega gubi najviše energije. Najčešće se koriste prozori s dvostrukim staklom, iako su oni s trostrukim staklom bolji izbor jer pružaju bolju toplinsku i zvučnu izolaciju. Međutim, takvi prozori su od 20 do 30 % skuplji.

    Što je staklo deblje i razmak između stakala širi, bolja je izolacija prozora. Taj razmak, baš kao i kod komora PVC profila, služi kao zračni džep koji poboljšava izolativnost, ali još bolji učinak postiže se kada se između stakala nalazi argon.

    Prostor između stakala djeluje kao izolator koji ograničava prijenos hladnog zraka u naš dom.

    Što je to argon?

    Argon (Ar) je inertni plin koji poboljšava toplinsku izolativnost prozora, tj. koristi se za povećanje energetske učinkovitosti stolarije. Bezbojan je i nema mirisa.

    Jedna od najvažnijih kemijskih odlika argona jest da ne reagira s drugim elementima te se smatra inertnim.

    argon.jpg

    Ovaj plemeniti plin ima znatno manju toplinsku provodljivost od zraka i veću gustoću, čime značajno smanjuje prijenos topline. Naime, toplinska provodljivost zraka iznosi 0,026 W/m²K, dok argon ima provodljivost od 0,018 W/m²K, što je oko 33 % manje od zraka. Dodavanjem argona u dvoslojno IZO staklo s Low-E premazom, argon smanjuje stopu gubitka topline (U) do 17 %. Ovi postotci posebno dolaze do izražaja ako kuća ima puno staklenih površina i onih većih dimenzija.

    Između staklenih panela kao ispuna mogu se koristiti i drugi plemeniti plinovi poput ksenona ili kriptona, ali argon je najpristupačniji.

    Prozori s dvostrukim staklima, s prostorom ispunjenim ovim plinom između dva stakla, smanjuju toplinske gubitke, a smanjena je i pojava zamagljivanja stakala, koja je vrlo česta tijekom zime. Zašto? Zbog dobre izolativnosti, staklo ima temperaturu koja je vrlo slična sobnoj temperaturi, čime se sprječava nakupljanje kondenzirane pare na njemu. Time se smanjuje prijenos topline iz vanjskog okoliša u unutrašnjost objekta.

    kondenzacija-na-prozoru.jpg

    Energetska učinkovitost postiže se i korištenjem niskoemisijskog (Low-E) stakla. Ona se sastoje od dva ili više staklenih panela, ali imaju tanak nevidljivi premaz nekog metala na unutarnjoj strani stakla, poput cinka, srebra i sl. Ovaj sloj blokira prolaz infracrvenih (IR) i ultraljubičastih (UV) zraka. Na taj način u prostor ulazi dovoljno prirodnog svjetla, ali se smanjuje prijenos topline te sprječava pregrijavanje prostorija. Manje pregrijavanja znači i manju potrebu za klimatizacijom, čime se štedi energija za hlađenje tijekom ljeta.

    Zanimljivo je da kod niskoemisijskih stakala argon ne stupa u reakciju s metalnim premazom na unutarnjoj strani stakla, što se može dogoditi kada je prostor između stakala ispunjen zrakom, jer zrak uvijek sadrži određeni postotak vlage.

    Najbolje rješenje s energetskog stajališta je prozor s niskoemisijskim staklom i argonom između. Ovakav prozor pruža najbolje toplinske performanse.

    Dakle, dvostruka ili trostruka stakla, zajedno s plinom argonom između slojeva umjesto zraka, pružit će vrlo učinkovit toplinski otpor, ali i blokirati vanjsku buku.

    pvc-prozori (1).jpg

    Kakvi su to prozori ispunjeni argonom?

    Odgovor je jasan – energetski učinkoviti. Ispunjavanje prozora, odnosno šupljina između staklenih panela, argonom može značajno povećati izolacijska svojstva prozora.

    Prozori ispunjeni argonom sastoje se od dva ili tri staklena panela, između kojih je prostor ispunjen ovim plemenitim plinom. Argon se upumpava u šupljine kroz mali otvor, istiskujući zrak koji se već nalazio unutra.

    Argon se posebnim tehnološkim postupcima ubrizgava između dva ili tri staklena panela.

    Kako ne izaziva koroziju prozorskog okvira, za razliku od kisika, prozori ispunjeni argonom su dugotrajni. Međutim, potrebno je osigurati odgovarajuću zaptivenost kako ne bi došlo do curenja argona te kako bi se postigla maksimalna učinkovitost prozora.

    U nastavku izdvajamo nekoliko glavnih prednosti ovakvih prozora:

    Prozori punjeni argonom:
    Smanjenje gubitka topline, odnosno energije
    Poboljšana toplinska i zvučna izolacija
    Veća trajnost
    Smanjenje pojave kondenzacije
    Pogodni za različite klimatske uvjete
    Ne pospješuju koroziju prozorskih okvira
    Nisu puno skuplji od prozora sa zrakom između stakla
    Bolji ugođaj stanovanja - ugodna temperatura zimi, sprječavanje pregrijavanja ljeti

    Imajući u vidu sve prednosti, što je s cijenama?
    Koja je razlika u cijeni između prozora sa staklima ispunjenim zrakom i onih kod kojih se između staklenih panela nalazi argon?
    Niskoemisijsko staklo ispunjeno argonom skuplje je za oko 5 EUR/m² u odnosu na standardno. Dakle, razlika u cijeni nije značajna u usporedbi s uštedom energije koju omogućava i komforom koji pruža.gubitak-energije.jpg

    Prozori ispunjeni argonom - nedostaci

    Premda imaju brojne prednosti, prozori s argonom imaju i neke nedostatke. Ipak, oni su zanemarivi u odnosu na koristi:

    • Curenje argona – Argon može iscuriti iz zatvorenog prostora kroz brtve između staklenih ploča. Na to utječu nekvalitetni materijali i loša izrada. Zato birajte prozore s argonom od pouzdanih proizvođača i iskusne majstore za njihovu ugradnju. Trebate pouzdane majstore za nabavu i montažu prozora? Pošaljite upit odgovarajućim i ocijenjenim ponuđačima i montažerima prozora u vašem području – besplatno i bez obveza!
    • Viša cijena – Proizvodnja prozora s argonom skuplja je od tradicionalnih zbog dodatnih materijala i procesa potrebnih za stvaranje hermetičkih staklenih jedinica. Međutim, razlika u cijeni nije drastična.
    • Gubitak na učinkovitosti – Iako su prozori ispunjeni argonom dugotrajni, mogu izgubiti svoju učinkovitost zbog curenja plina. Tada je potrebno ili zamijeniti staklene jedinice ili ih ponovno napuniti argonom, što povećava troškove održavanja.

     

    328
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Imamo 424 izvođača za područje Prozori:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija