Što je sve uključeno u uređenje okoliša?
Planiranje
Ako želimo da okoliš objekta bude uređen, vrt moramo prvo planirati, ne smijemo dozvoliti da on raste spontano. Baš poput kuće, potrebno je planirati i okućnicu te se i za nju izrađuje nacrt. Njega približno može skicirati arhitekt, a detaljnije će se njime pozabaviti krajobrazni arhitekt. Kada planiramo okolno područje, svakako moramo obratiti pažnju na to gdje će se postaviti određeni travnjaci, popločani dijelovi, mjesta za sadnju i još mnogo toga. Pritom moramo paziti da okućnica pristaje uz objekt.
Uređivanje vrtova
Vrtlarenje zahtijeva dosta vremena, ako želimo postići da vrt zadrži određeni izgled. Osim toga, za uređivanje vrta trebamo namjenske strojeve i opremu za vrt. Stručnjaci koji se bave vrtlarstvom proučit će vaše zemljište, posaditi potpuno novi vrt ili će urediti postojeći. Njihovi poslovi vezani su za košenje travnjaka, zalijevanje, obrezivanje, gnojenje, okopavanje, odvoz otpadnog materijala i drugo.
Polaganje trave
Unatoč tome što je polaganje travnatih busena naizgled jednostavan posao, on to uopće nije. Preporuča se da kod polaganja travnatog tepiha pozovemo stručnjaka. On će znati adekvatno pripremiti zemlju prije polaganja, prekopati njenu površinu i riješiti odvodnju viška vode. Također potrebno je prije polaganja busenja ukloniti sve korijenje i kamenje. Travu možete i posijati, ali je ipak najbrži način da se ona položi u obliku travnatog tepiha. Trava položena na takav način zahtijeva manje održavanja i otpornija je.
Uklanjanje, obrezivanje drveća
Čak i obrezivanje drveća na prvi pogled izgleda kao vrlo jednostavna zadaća, ali to je zapravo profesionalni posao, koji mora obaviti za to osposobljena stručna osoba. Naime, kod obrezivanja moramo znati kada se tijekom godine počinje s obrezivanjem, koji se dijelovi drveća smiju rezati, gdje točno moramo obrezati drvo, na koji je način potrebno formirati krošnju i drugo. Slično vrijedi i za uklanjanje stabala, koje uz to može biti i opasno.
Polaganje tlakavaca
Prije polaganja tlakavaca moramo teren za to pravilno pripremiti i sabiti površine. Tek tada se može početi s polaganjem tlakavaca, koji su obično betonski i mogu se postaviti na ispravno pripremljene podloge, ili u beton. Na koji ćemo način položiti tlakavce i kako mora biti za to pripremljena površina, ovisi o tome kakva joj je namjena, odnosno hoće li se po njoj samo hodati ili i voziti. Ako želimo imati pravilno izvedenu površinu pod tlakavcima, tada je gotovo neophodno da se za pomoć obratimo ovlaštenim izvođačima takvih radova.
Pod uređenje okolice spadaju i drugi poslovi, kakvi su primjerice postavljanje sustava za navodnjavanje, uređenje vodenih motiva, kamenjara, postavljanje vrtnog namještaja i drugi.
Informacije o cijenama možete dobiti u kalkulatoru cijena.
Za pomoć pri gradnji obratite se sustavu eMajstor, pošaljite nam upit ili nam postavite pitanje.