Za područje

    Puno drvo ili drvene ploče

    Članak je pregledalo čak 20654+ korisnika
    Je li masivno drvo stvarno otišlo u zaborav? Je li ga moguće zamijeniti cjenovno pristupačnijim oblikom drveta? Danas je industrija drvenih ploča vrlo razvijena, no usprkos tome masivno drvo ima brojne inherentne prednosti.
    Stručni članak 20654
    Stol od masivnog drva, http://remarcroatia.hr/
    Imamo 775 izvođača za područje Stolar:

    U načelu, razlikujemo masivno drvo i drvene ploče. Iako današnja drvna industrija i proizvodnja imitacija pokušava oponašati masivno drvo, razlika je itekako bitna. Puno drvo je drvo punog profila, koje oblikujemo i obrađujemo sa svih strana i zbog cijene je manje dostupan materijal. Drvene ploče su drvna masa, koja je bila izmijenjena, zalijepljena, prešana ili na neki drugi način prilagođena za upotrebu. Danas se ploče od drva koriste u većini industrija namještaja, dok proizvodi od punog drveta imaju mali udio na tržištu.

    Značajke drveta

    Još uvijek se najviše cijeni masivno drvo, koje si zbog porasta proizvodnih i transportnih troškova danas mnogi teško mogu priuštiti. Drvo dobivamo od crnogoričnog ili listopadnog drveća. Vrste drveća se između sebe dosta razlikuju, stoga treba paziti koje ćemo masivno drvo izabrati za specifičnu uporabu.

    Drvo je materijal koji ima posebna svojstva koja su značajno drugkčija u usporedbi s umjetnim materijalima. Slično kao kod čovjeka, i za drvo možemo reći da ono ima svoju anatomsku strukturu. Drvo je porozno, jer je sastavljeno od mnoštva sitnih cijevi, i stoga ima smjer, u kojem se snažnije ili slabije suprotstavlja djelovanju sile. Iako to u početku možda nije uočljivo, drvo sadrži i veliki postotak vlage. Pri odvajanju vlage ili sušenju, drvo mijenja svoj oblik te kažemo da drvo radi. Kod nepravilne ugradnje ili izbora drva, mogu se pojaviti pukotine. Zbog toga drvo obrađujemo na različite načine, kako bismo spriječili njegov rad, uvijanje ili pucanje, a isto tako uz pomoć osmišljenih modernih tehnika možemo znatno poboljšati njegovu čvrstoću, koja se stručno naziva nosivost.

    Drvene ploče

    Drvene ploče ili paneli su ravni i plosnati poluproizvodi od drva. To znači da su za njihovo sastavljanje bili upotrijebljeni brojni manji komadi masivnog drva, koji su međusobno povezani u ploče. Za njihovu proizvodnju se koristi drvo manje kvalitete. Time se bitno snizi njihova cijena, ali se i znatno poboljšaju neka svojstva. U drvnoj industriji razlikujemo:

    Lamelirano drvo

    Tanak sloj drva: furnir, lijepljeni nosači od masivnog drva

    Šperploče

    Ploče od nekoliko tankih slojeva: furnirane ploče (udomaćen izraz za njih je šperploča), stolarske ploče, panel ploče.

    Vlaknene ploče

    Ploče od drvenih vlakana: guste ili manje guste.

    Ploče od iverice

    Ploče proizvedene od prešanih komadića, ivera: jednoslojne, dvoslojne, druge.

    Šperploče

    Šperploče su poluproizvodi koje dobivamo lijepljenjem više furnira, ploča od iverice ili vlaknenih ploča. Proizvodimo ih u posebnim prešama, za njihovo lijepljenje je u više navrata potrebna upotreba kemikalija i smola. Budući da su izrađene od drva manje kvalitete, prilično su jeftine, no pritom su i, nažalost, škodljive za zdravlje. Imaju i dosta dobrih značajki. Primjerice, obzirom na to da su ploče međusobno unakrsno zalijepljene, drvo praktično ne radi, odnosno ne puca i ne savija se. Moguće je izraditi šperploče velikih dimenzija.

    Lamelirano drvo

    Izrađujemo ga lijepljenjem obloga ili slojeva furnira. Za razliku od šperploča, furniri su međusobno povezani na način da su vlakna postavljena paralelno. Stručno se takvo višeslojno drvo naziva i lamelirano drvo. Najčešće ga proizvode od bukvinih ili ariševih furnira u različitim debljinama. Radi usporednih drvenih cjevčica ili vlakana takvo drvo možemo savijati, zato se koristi u industriji namještaja za proizvodnju zakrivljenih površina poput naslona za stolice i zakrivljenih nogu namještaja.

    Ploče od iverice

    To su ploče koje dobivamo spajanjem drvenih ivera. To su mali komadići drva, koje uz pomoć formaldehidnih smola ili drugih ljepila u prešama zalijepe i stisnu. Materijal za njihovu izradu je iznimno jeftin i dostupan, no njihova je proizvodnja zahtjevnija. Za upotrebu ih moramo oplemeniti, dakle na njih nalijepimo folije s imitacijom drva, ultrapas, ili neke druge umjetne materijale, često ih i furniramo, odnosno obložimo tankim slojem drvenog furnira. Neoplemenjene ploče od iverice imaju više loših značajki, otpuštaju kemikalije, a upotrijebljene nakon lijepljenja, daleko su manje čvrste od šperploča te su sklone raspadanju i nisu elastične. Sjetimo se samo kako je teško u iverici probušiti rupu ili je lijepo prepiliti.

    Proizvodnja drvenih ploča povezana je s tehnološkim procesima koji troše dosta energije, uključuje i kemikalije štetne za zdravlje, ljepila i smole. Stoga, kod nas u eMajstoru nastojimo promovirati masivni namještaj, jer je on prihvatljiv za okoliš i predstavlja estetsko rješenje. Pažljivim odabirom, preradom i obradom masivnog drva, stolar može izraditi proizvode prihvatljive cijene, koji će vam služiti cijeli život.

    Drvene ploče, http://www.mundus viridis.hr/
    Drvene ploče, http://www.mundus-viridis.hr/


    Lamelirano drvo, http://www.pabst holz.com/
    Lamelirano drvo, http://www.pabst-holz.com/


    Šperploča, http://drvnicentar.filo.hr/
    Šperploča, http://drvnicentar.filo.hr/


    Vlaknene prirodne ploče
    Vlaknene prirodne ploče


    Stručni članak 20654
    Autor: eMajstor.hr

    Da li Vam je članak bio koristan?


    Ideje za uredan dom

    Magazin sa svježim idejama i savjetima naših autora za uređenje doma.

    Tražite dobre izvođače za područje Stolar?

    Imamo 775 izvođača za područje Stolar:

    Besplatna usluga
    Tražimo lokalno
    Bez provizija
    Imamo 775 izvođača za područje Stolar
    9.4
    0

    KUM PROJEKT d.o.o.


    9.4
    0

    MAL INTERIJERI d.o.o.


    9.6
    0

    STOLARIJA ZVONAREK vl. Ivan Zvonarek i Goran Zvonarek


    9.4
    0

    BELO d.o.o.