U nastavku:
- Što znači adaptacija stana?
- 1. Prije adaptacije stana definirajte svoje potrebe i ciljeve adaptacije
- 2. Prenesite na papir sve ideje za adaptaciju
- 3. Okvirni proračun za adaptaciju stana
- 4. Rušenje pregradnih zidova i odvoz šute
- 5. Radovi na instalacijama tijekom adaptacije stana
- 6. Zamjena sustava grijanja prilikom adaptacije stana
- 7. Oblaganje podova u adaptaciji stana
- 8. Zamjena stolarije pri adaptaciji stana
- 9. Bojenje zidova tijekom adaptacije
- 10. Posljednja faza adaptacije stana - uređenje interijera
Što znači adaptacija stana?
Adaptacija uključuje sve vrste građevinskih radova s ciljem poboljšanja funkcionalnosti objekta i povećanja kvalitete života u njemu. Adaptacija može biti potaknuta ili dotrajalošću građevine, odnosno istrošenošću građevinskih elemenata ili kvarom instalacija, ali i željom za preuređenjem ili promjenom namjene objekta.
U svim slučajevima adaptacija podrazumijeva prilagodbu, podešavanja, odnosno preuređenje stambenog prostora.
Mnogi miješaju pojmove adaptacije i rekonstrukcije objekta, no između tih građevinskih pothvata postoje određene razlike. Kada je u pitanju adaptacija objekta, radovi se u pravilu izvode tako da ne utječu na stabilnost i sigurnost postojećeg objekta, kao ni na sigurnost susjednih objekata i prometa. To znači da se tijekom adaptacije ne zadire u nosive elemente konstrukcije, čijom bi se izmjenom mogla narušiti statička stabilnost građevine, niti se rade izmjene koje bi mogle narušiti sigurnost susjednih građevina i prometa.
S druge strane, građevinski radovi na rekonstrukciji objekta podrazumijevaju određene promjene na nosivim dijelovima građevine ili značajne promjene funkcionalnosti građevine. Rekonstrukcija objekta se u pravnom smislu tretira kao izgradnja objekta, pa za njenu provedbu treba ishoditi građevinsku dozvolu.
Kako bismo bolje razumjeli razliku između adaptacije i rekonstrukcije objekta, navest ćemo nekoliko primjera:
Ugradnja toplinske ili zvučne izolacije radi energetske učinkovitosti, odnosno povećanja udobnosti stanovanja smatra se adaptacijom ako nema promjena na nosivim elementima konstrukcije. Ako je tom prilikom narušena statika objekta, onda se radi o rekonstrukciji. Isti je slučaj i sa zamjenom krovnog pokrova zbog dotrajalosti. Ako se tijekom radova na krovu mijenja krovna konstrukcija, takvi se radovi smatraju radovima rekonstrukcije. Razlog je jednostavan - krovna konstrukcija je nosivi dio objekta.
A koliko u prosjeku može trajati adaptacija stana? Odgovor prije svega ovisi o složenosti odnosno opsegu projekta. Ako renovirate pojedinačnu prostoriju, poput kupaonice, adaptacija može trajati nekoliko tjedana, dok veći zahvati, poput pregrađivanja prostora, zamjene stolarije, podova i ostalih radova mogu trajati i nekoliko mjeseci. Iskusni izvođači moći će vam dati točniju procjenu kada im predočite svoje želje i nakon što ocijene stanje na terenu.
Sigurno se pitate i kada je najbolje vrijeme za renoviranje stana ili kuće? Budući da većina radova adaptacije zahtijeva sušenje materijala, najbolje je radove pokrenuti tijekom proljeća ili ljeta. Ali samo kada imate dovoljno sredstava i vremena da je i dovršite.
U nastavku je 10 točaka adaptacije stana s okvirnim cijenama koje će vam pomoći da lakše definirate svoj proračun.
1. Prije adaptacije stana definirajte svoje potrebe i ciljeve adaptacije
Prije početka radova trebali biste točno odrediti što želite postići adaptacijom. Koje su vaše potrebe i potrebe ostalih ukućana? Jedino tako možete definirati koje bi funkcije budući prostor trebao ispunjavati.
Utvrdite svoje prioritete u razgovoru s ukućanima. Odredite koji vam predmeti smetaju te biste ih željeli zamijeniti, a koje biste trebali dodati u svoj životni prostor.
2. Prenesite na papir sve ideje za adaptaciju
Nakon što definirate buduće funkcije svih prostorija u objektu, kao i potrebe svih ukućana, vrijeme je da sve to i zapišete. Plan nije lako sastaviti, osim ako već niste vješti u tome, odnosno ako imate iskustva u tome, stoga se uvijek preporučuje da izradu plana adaptacije prepustite arhitektu. Sigurno se pitate koliko će vam arhitekt naplatiti tu uslugu? Cijena plana obnove ili renoviranja stana, kao i adaptacije potkrovlja ili mansarde ovisi o veličini projekta i detaljnosti plana. Cijena idejnog rješenja kreće se od 2 do 8 EUR/m2.
Kome povjeriti izradu arhitektonskog projekta? Pošaljite upit, potpuno besplatno i bez obveze, odgovarajućim arhitektima u svom kraju koje su ocijenili klijenti koji su se već koristili njihovim uslugama.
Profesionalci poput arhitekata i dizajnera interijera imaju potrebno znanje i iskustvo za takve pothvate, pa će brzo naći rješenja za sva eventualna prostorna ograničenja ili povećanje skučenih prostora. Plan adaptacije trebao bi biti opsežan, odnosno cjelovit i detaljan.
Angažiranje stručnjaka preporučuje se iz još jednog važnog razloga - pravilnih omjera prostora i planiranih komada namještaja. Pri planiranju adaptacije stana ili kuće važno je obratiti pozornost na dimenzije većeg namještaja, poput sofa, ormara, blagovaonskih stolova i stolica. Zašto? Ako njihov raspored ne isplanirate pravilno, veliki komadi namještaja će „progutati” prostor i učiniti ga nefunkcionalnim. Čak se može dogoditi da ga nećete moći ni unijeti u stan.
Iscrtavanje i analiza dimenzija osobito su važni kada je u pitanju adaptacija objekta.
No ako ste se odlučili sami izraditi plan adaptacije, savjetujemo vam da počnete od osnovnih komada namještaja, pa tek nakon što vam stignu, možete polako nadograđivati prostor.
Jedan od najvažnijih preduvjeta za svaku adaptaciju je pravilno i funkcionalno zoniranje stambenog prostora, određivanje i raspored prostorija u stanu. O tome će ovisiti sve ostale točke, poput postavljanja instalacija, polaganja podova, bojenja zidova.
Planom adaptacije može se predvidjeti i uklanjanje pregradnih stijena ako se želi fluidan prostor ili postavljanje novih pregradnih stijena ako, na primjer, imate novog člana u kućanstvu ili želite promijeniti namjenu određenog prostora.
3. Okvirni proračun za adaptaciju stana
Planiranje proračuna za adaptaciju stana ili kuće je važan korak. Nakon što zapišete svoja očekivanja, potrebe i želje vrijeme je da izračunate koliko vas adaptacija može stajati. Izrada okvirnog proračuna za adaptaciju stana je možda najvažniji korak o kojem ovise svi ostali koraci.
Na sam tijek adaptacije stana najviše će, naravno, utjecati novac kojim raspolažete. Možda ćete nakon što utvrdite proračun doći do zaključka da ipak nećete moći renovirati cijeli životni prostor, već samo određene prostorije, stoga odredite prioritete, neka određene stvari pričekaju sljedeću adaptaciju.
Cijene prema stanju na terenu možete doznati od izvođača s kojima pregovarate. No možete se osloniti i na naš kalkulator, u kojem možete pronaći prosječne cijene za izvođenje pojedinih radova, materijala i usluga te napraviti okvirni cjenik i prije nego što porazgovarate s majstorima.
Navest ćemo primjer adaptacije potkrovlja. U većini slučajeva se adaptacija odnosi na postavljanje krovnih prozora, izolacijskih ploča, izolaciju krovišta i bojenje. Prosječna cijena krovnih prozora je oko 220 EUR/m2, dok vas ugradnja može stajati oko 70 EUR/m2. Za toplinsku izolaciju najčešće se upotrebljava kamena ili staklena vuna debljine 30 cm i paropropusna folija čija se cijena kreće između 9 i 15 EUR/m2. Ako se za oblaganje upotrebljava knauf, što znači da je izolacija od armiranih i fugiranih vatrootpornih gips-ploča, onda je cijena oko 15 EUR/m2. Završno žbukanje je oko 4 EUR/m2. Troškovi kompletnog renoviranja potkrovlja, odnosno ugradnje krovnih prozora, ugradnje izolacije, sustava grijanja i hlađenja, montaže i suhe montaže iznosili bi između 200 i 670 EUR/m2.
Predlažemo vam da stavite na papir što će sve biti uključeno u adaptaciju, a zatim provjerite cijene materijala i usluga majstora u našem kalkulatoru. Ne zaboravite ukalkulirati i nepredviđene troškove koji mogu nastati tijekom adaptacije stana.
Budući da adaptaciju sigurno ne radite svake godine, uvijek je dobro da se za taj pothvat odlučite kada imate na raspolaganju potrebnu svotu novca jer se pri adaptaciji stana stvara mnogo šute, a majstori mogu boraviti u vašem domu i po nekoliko dana, čak i tjedana, stoga je puno bolje da sve radove obave odjednom.
4. Rušenje pregradnih zidova i odvoz šute
Prelazimo na grube radove. Rušenje pregradnih zidova (podsjećamo, prilikom adaptacije se ne ruše nosivi zidovi) je najosjetljiviji korak. Za rušenje pregradnih zidova ne treba vam građevinska dozvola i uglavnom se radovi provode ručno, odozgo prema dolje. Rušenje potkopavanjem ili razbijanjem donje polovice je strogo zabranjeno, osobito kada se radi o materijalima tvrđim od gips-kartonskih ploča. Razlog leži u činjenici da taj potez vodi do nepredviđenog urušavanja.
Rušenje, kako god malo bilo, zahtijeva stručnost i iskustvo, prije svega radi sigurnosti. Stručni izvođači će točno znati koji su zidovi nosivi, a koji nisu. Savjetujemo vam da se u rušenje ne upuštate sami jer možete napraviti katastrofalne pogreške. Nakon rušenja šuta se pakira u vreće i odvozi na za to predviđeno odlagalište.
A koliko vas mogu stajati manja rušenja? Cijena ručnog rušenja pregradnog zida od opeke debljine 12 cm zajedno sa žbukom i odvozom šute na otpad je 32 EUR/m2.
U ovu točku uključujemo i omeđivanje prostora, odnosno izradu pregradnih zidova. Uglavnom se radi o suhoj gradnji, a u tu svrhu se upotrebljavaju gipsani zidovi. Za prostorije s povećanom vlagom, kao što su kupaonice i kuhinje, preporučuje se ugradnja ploča otpornih na vlagu.
Cijena obične pregradne stijene kreće se od 15 do 25 EUR/m2, a dvostruke do 35 EUR/m2.
5. Radovi na instalacijama tijekom adaptacije stana
Ako ste se uselili u stan koji je star više od 10 godina, predlažemo vam da razmislite o zamijeni elektroinstalacija i vodovodnih instalacija. Budući da su one već stare, a možda i dotrajale ili su oštećene, što više budete prolongirali radove, veća će biti šteta koju vam mogu prouzrokovati neispravne instalacije.
Zamjena vodovodnih i električnih instalacija jedan je od najzahtjevnijih poslova pri adaptaciji stana, stoga je najbolje prepustiti te poslove stručnjacima.
Stare vodovodne instalacije se često mijenjaju pri adaptaciji stana ili kuće. Ugradnja nove instalacije najčešće podrazumijeva zamjenu vodovodne mreže, demontažu starih i ugradnju novih sanitarnih dijelova kao što su tuš-kabine, umivaonici, zahod itd. Najvažnije je da su vodovodne instalacije stručno urađene jer u većini slučajeva preinake nakon završenih radova nisu izvedive ili bi zahtijevale velike materijalne troškove, recimo za razbijanje pločica.
Koliko vas mogu stajati usluge vodoinstalatera? Cijena preuređenja vodovoda i odvoda, zajedno s materijalom, za manju kupaonicu se može kretati oko 800 EUR. Za manje radove poput instalacije sanitarnog posuđa treba izdvojiti oko 30 EUR.
Osim vodovodnih instalacija treba se pobrinuti i za radove na elektroinstalacijama, koji mogu obuhvatiti djelomičnu ili potpunu zamjenu elektroinstalacija, odnosno postavljanje novih sklopki, utičnica, te kompletnu razvodnu ploču s osiguračima. Prije električarskih radova treba pažljivo isplanirati gdje ćete postaviti utičnice.
Pravilno spajanje svih uređaja u vašem domu i odgovarajući raspored utičnica koji odgovara svakodnevnom funkcioniranju jedna su od najvažnijih stavki pri adaptaciji stana/kuće.
Cijena jednostavnih elektroinstalacija kreće se oko 15 EUR/m2, što znači da bi u tom slučaju elektroinstalacije za prosječnu kuću mogle stajati oko 2.700 EUR.
6. Zamjena sustava grijanja prilikom adaptacije stana
Zamjena sustava grijanja može biti skup pothvat, koji može obuhvatiti zamjenu instalacija grijanja, cijevi i ventila. Kompletni radijatori se također mogu mijenjati ili pak bojiti, mogu se ugraditi inverter klime. Također, može se promijeniti bojler ili popraviti stari.
Te bi radove trebalo napraviti izvan sezone grijanja, osobito zamjenu ili popravak sustava grijanja.
Koliko vas mogu stajati klimatizacijski uređaji? Okvirna cijena jednostavnog klimatizacijskog uređaja s jednom unutarnjom i jednom vanjskom jedinicom i snage 4 kW kreće se oko 450 EUR. Cijena ugradnje klime je od 100 do 300 EUR.
Trošak zamjene radijatora je oko 180 EUR, dok vas bojenje radijatora može stajati oko 1 EUR po rebru radijatora/dužnom metru cijevi radijatora. Materijal je uključen u ovu cijenu.
7. Oblaganje podova u adaptaciji stana
Adaptacija može uključiti i promjenu cijelog poda ili pak obnovu staroga blanjanjem i/ili lakiranjem parketa.
Ako ste odlučili ukloniti stari parket, cementni estrih će vjerojatno biti u lošem stanju, pa ćete morati izliti izravnavajuću masu za poravnavanje poda.
Ono s čime se izvođači često susreću na terenu je da investitori žele pod svaku cijenu zadržati postojeći parket iako je star nekoliko desetljeća. Ali koliko god površina parketa dobro izgledala, proces starenja je učinio svoje, a vjerojatno je i estrih popustio i ništa osim laka na površini ne drži parket čvrsto pričvršćen za podlogu.
A koliko vas može stajati parket, ovisit će o vrsti materijala, opsegu radova i odabranom parketaru. Ovisno o postojećoj podnoj oblozi, cijena kvadrata parketa kreće se od 8 do 40 EUR, pa čak i više. Sat rada parketara u prosjeku iznosi oko 15 EUR. Cijena obnove parketa koja uključuje blanjanje, kitanje i lakiranje u 2 sloja je 16 EUR/m2.
U ovoj točki treba spomenuti i lijepljenje pločica, keramike ili granita. Dizajn pločica je toliko napredovao da se više ne upotrebljavaju samo u kupaonicama i kuhinjama. Polaganju novih, naravno, prethodi uklanjanje starih keramičkih pločica, ako ih ima.
Kao i u drugim fazama adaptacije stana, treba upotrebljavati kvalitetan materijal. Osim kvalitetnih pločica, važan je i odabir ljepila i fugomala.
Cijena keramičkih pločica srednje kvalitete raznih dimenzija kreće se od 4 do 12 EUR/m2. Cijena postavljanja pločica standardnih dimenzija kreće se oko 15 EUR/m2.
8. Zamjena stolarije pri adaptaciji stana
Budući da zamjena stolarije nije nimalo jeftina, velik broj ljudi odlučuje se na popravak stare u nadi da će time riješiti probleme. Međutim, popravak stolarije moguć je samo u slučaju manjih nedostataka, odnosno kvarova. U najvećem broju slučajeva morat ćete nabaviti novu stolariju.
Nešto što će svakako osvježiti vaš prostor je upravo nova stolarija. Najčešći izbor je PVC stolarija jer se može pohvaliti energetskom učinkovitošću, jednostavnom montažom i niskom cijenom. Ako vam se ne sviđa izgled PVC stolarije, uvijek možete odabrati drvenu, aluminijsku, ili čak kombinaciju tih dvaju materijala, što je svakako puno skuplji izbor.
Zamjena stolarije pri adaptaciji stana podrazumijeva zamjenu stare vanjske stolarije, poput prozora, terasnih vrata; zamjenu starih unutarnjih (sobnih) vrata; zamjenu starih ulaznih vrata novim i sigurnijim.
Prosječni aluminijski prozori s dvostrukim staklima mogu vas stajati od 200 do 600 EUR/m2. Početna cijena aluminijskih ulaznih vrata s toplinskom izolacijom, klasičnim okovom, kvakom od inoksa i niskim ALU pragom, dimenzija 100 x 210 cm je oko 670 EUR, a može doseći i cijenu od 2500 EUR. Ulazna vrata od kombinacije drva i aluminija, koja su među najkvalitetnijima, mogu vas stajati između 1500 i 2500 EUR.
9. Bojenje zidova tijekom adaptacije
Za najbolje rezultate treba prije bojenja izravnati zidove, prethodno skinuti staru boju struganjem i bandažirati pukotine (bandažnom trakom ili tehnikom ljepilo + mrežica), dok veća oštećenja treba gletati. Boju, dakle, treba nanositi isključivo na pripremljene zidove. O izboru vrste boje najbolje se posavjetovati sa soboslikarom kojeg ste angažirali za taj pothvat.
Ako su vaš izbor tapete, soboslikar vam također može pomoći oko izbora i lijepljenja tapeta i postavljanja ukrasnih letvica na zidove.
Koliko vas može stajati bojenje? Prosječna cijena bojenja zidova u bijelo, u dva sloja (materijal i rad), iznosi oko 4 EUR/m2. Cijene običnih tapeta kreću se od 5 do 20 EUR, a ima i skupljih - do 70 EUR i više. Cijena lijepljenja tapeta je između 4 i 20 EUR/m2.
10. Posljednja faza adaptacije stana - uređenje interijera
Ovo je za mnoge i najljepša faza adaptacije stana. Uređenje interijera, odnosno odabir i unošenje komada namještaja i dekora. Kada je u pitanju namještaj, mogućnosti su doista raznolike. Možete se odlučiti za industrijski namještaj ili namještaj po narudžbi. No namještaj po mjeri je obično i do 30 % skuplji od namještaja u salonima. Toliko veću cijenu opravdava činjenica da će on biti u potpunosti izrađen prema vašim željama i zamisli te će se moći savršeno uklopiti u interijer. Cijena namještaja po mjeri od furnirane iverice kreće se od 110 do 270 EUR/m2. Ukupna cijena namještaja za dnevni boravak sa svim unaprijed određenim elementima iznosi oko 3.000 EUR.
Ako planirate renovirati kuhinju, cijena manjeg renoviranja, bez zahvata na zidovima i podu, sa zamjenom kuhinjskog pulta i vrata, kreće se od 110 do 200 EUR/m2.
Ako želite uštedjeti i ne planirate kupovati novi namještaj, uvijek imate na raspolaganju alternativu, a to je restauracija starog namještaja. Cijena restauracije namještaja ovisi o veličini komada namještaja, stanju materijala, opsegu posla, broju potrebnih zahvata i, naravno, o samom majstoru. Cijena sata rada na restauraciji starog namještaja zajedno s materijalom kreće se između 15 i 25 EUR, ali ima tapetara i stolara koji cijenu naplaćuju po komadu koji se restaurira.