Pribor za jelo, čaše, tave i ostalo posuđe, kanta za otpatke - sve to možemo smjestiti gdje god želimo, ali ne i kuhinjske aparate! Njihovo mjesto treba pažljivo isplanirati. Najvažniji elementi svake kuhinje su sudoper, hladnjak i štednjak. Sigurno ste primijetili da su u svim kuhinjama uglavnom uvijek u na istome mjestu, a za to postoji razlog - pravilo kuhinjskog trokuta.
Što je uopće kuhinjski trokut i što znači dobra organizacija kuhinje?
Sigurno ste i sami barem jednom čuli za pravilo kuhinjskog trokuta i zapitali se o čemu se zapravo radi. Ideja o kuhinjskom trokutu nastala je 40-ih godina prošlog stoljeća kada je grupa arhitekata osmislila formulu za postizanje bolje funkcionalnosti u kuhinji koja je onda s vremenom zapravo postala standard za dobru organizaciju i dizajn kuhinje. Primjenjuje se već desetljećima. Ovo pravilo nije zaobišlo ni suvremene kuhinje.
Kuhinjski trokut predstavlja prostor koji spaja tri glavne točke kao radne prostore u kuhinji, a to su sudoper, štednjak i hladnjak. Ta tri elementa su glavne točke ovog trokuta. Dakle, sudoper, hladnjak i štednjak bi trebali činiti trokut u vašoj kuhinji kako biste osigurali što jednostavniju upotrebu te prostorije. Cilj je maksimalna funkcionalnost i jednostavno snalaženje u kuhinji s minimalnim preprekama između svakog uređaja.
Pravilo kuhinjskog trokuta zamišljeno je kao opća smjernica za postizanje idealne blizine i udaljenosti između triju glavnih kuhinjskih elemenata, odnosno sudopera, štednjaka i hladnjaka. Na taj način se osigurava maksimalna učinkovitost i lakoća kretanja između te tri točke.
Stoga ako želite dobru organizaciju kuhinje, slijedite pravilo kuhinjskog trokuta i uživat ćete u brzoj pripremi obroka.
Smjernice za idealan kuhinjski trokut
Obratite pozornost na veličinu kuhinjskog trokuta. Pravilo kuhinjskog trokuta se prije svega odnosi na adekvatnu udaljenost između triju glavnih točaka: štednjaka, hladnjaka i sudopera. U pravilu nijedna stranica trokuta ne bi smjela biti kraća od 1,2 metra (120 cm), ni dulja od 2,7 metara. U idealnom slučaju zbroj stranica kuhinjskog trokuta ne bi smio biti manji od 390 cm ni veći od 800 cm. S takvim razmještajem postiže se dobra organizacija kuhinje, kuhinjski prostor je praktičan, udoban i dovoljno ali ne previše prostran, tako da ne morate puno hodati od jedne do druge točke kuhinjskog trokuta.
Glavna smjernica je da tri glavne točke u kuhinji treba postaviti tako da su dovoljno blizu jedna drugoj kako bi se smanjili nepotrebni koraci, ali ipak na dovoljnoj udaljenosti kako bi se elementi razdvojili i cijeli prostor bio potpuno funkcionalan.
Zašto je važno da elementi poput hladnjaka i štednjaka nisu u neposrednoj blizini? Da bi se izbjegli kvarovi i pregrijavanje. Također, preporučuje se postavljanje aspiratora iznad štednjaka ili eventualno postavljanje štednjaka blizu prozora.
I prema Feng shui filozofiji suprotstavljenim elementima vatri i vodi nije mjesto jednom pored drugoga u kuhinji. U tom slučaju vatra se odnosi na pećnicu/štednjak, a voda na sudoper i hladnjak.
Pravilo kuhinjskog trokuta dolazi do izražaja u skučenim i srednje velikim kuhinjama.
Organizirana kuhinja podrazumijeva da je raspored uređaja i aparata, radnih površina i elemenata za odlaganje usklađen s nizom aktivnosti tijekom pripreme hrane - čuvanje hrane (hladnjak), priprema hrane (sudoper i radna površina) i toplinska obrada hrane (pećnica i štednjak). Kuhinjski trokut i tijek pripreme hrane su usko povezani. Raspored točaka trokuta trebao bi pratiti tipičan slijed radnji u kuhinji.
Navedene tri skupine aktivnosti tvore trokutastu shemu, a gdje će se točno pozicionirati točke trokuta, ovisi o obliku i dimenzijama kuhinje. Pravilo klasičnog kuhinjskog trokuta nije primjenjivo u svim slučajevima, na primjer kada je u pitanju linearna kuhinja. Linearna kuhinja, u kojoj su svi elementi smješteni uz jedan zid, često se nalazi u uskim i izduženim prostorima, odnosno u malim stanovima. U linearnoj kuhinji princip radnog trokuta je transformiran u liniju, budući da linearna kuhinja ne može imati klasičan trokut. U takvoj konfiguraciji najbolje je primijeniti sljedeći raspored: sudoper treba postaviti u sredinu niza, a hladnjak i štednjak na različite krajeve te linije.
Također, udaljenost između glavnih točaka - sudopera, hladnjaka i pećnice - ovisi o dimenzijama kuhinje. Manje kuhinje ne mogu imati veći razmak između glavnih točaka, ali je, s druge strane, u manjim kuhinjama lakše primijeniti pravilo kuhinjskog trokuta nego u prostranijima zbog blizine tih elemenata. U većim kuhinjama treba pažljivo planirati trokut kako bi se izbjeglo previše hodanja od jedne do druge točke. Samo pravilno dimenzionirani trokuti osiguravaju da, bez obzira na dimenzije, kuhinja bude funkcionalna i tijek rada učinkovit.
Dakle, struktura trokuta mijenjat će se u svakom prostoru, dok je cilj uvijek isti - postići funkcionalnost i estetiku. Kuhinjski trokut također nudi različite mogućnosti dizajna. Slobodno možemo reći da nema ograničenja kada je u pitanju uređenje kuhinjskog trokuta. Ipak, treba obratiti pozornost na jednu važnu stvar: pretrpanost. To je jedna od najčešćih pogrešaka koje smanjuju produktivnost u kuhinji.
Ako unutar trokuta postavite previše malih kuhinjskih aparata ili drugih prepreka, stvorit će se gužva u kuhinji i smanjiti funkcionalnost. Dizajneri interijera preporučuju da skladišni prostori, poput polica, budu smješteni u blizini jedne ili više točaka trokuta. Jedino tako ćete osigurati lak pristup loncima, tavama i hrani tijekom kuhanja. Npr. lonce i tave treba držati u blizini štednjaka, posuđe i daske za rezanje trebaju biti u blizini prostora za pripremu hrane - radne površine i sudopera, gdje se peru namirnice.
Još jedna česta pogreška kada je u pitanju dizajn kuhinje je ignoriranje ergonomije, što također smanjuje učinkovitost. Što to znači?
Postoje različiti tipovi kuhinja: s otokom, već spomenute linearne ili linijske kuhinje, u obliku slova U, sa šankom itd. Sam kuhinjski trokut ovisi o ergonomiji kuhinje.
Možemo reći da u osnovi postoji pet tipova kuhinja, ovisno o rasporedu elemenata: linearni, paralelni, u obliku slova L, G i U. Kao što i njihov naziv govori, kod paralelnih kuhinja, elementi su raspoređeni u dva paralelna niza. Kod paralelne kuhinje radni trokut se može organizirati na različite načine. Kada je riječ o kuhinji u obliku slova L, postoji sličnost s linearnom kuhinjom. Naime, i elementi su poredani u kontinuirani niz, samo što se u tom slučaju taj niz savija pod pravim kutom i tvori oblik spomenutog slova. Kod L kuhinje također je jednostavno primijeniti pravilo kuhinjskog trokuta, odnosno osigurati dobru organizaciju kuhinje.
Ako imate veliku obitelj i provodite puno vremena u kuhinji, onda je kuhinja u obliku slova U savršena za vas. Na taj način dobiva se puno radnog prostora, ima dovoljno mjesta za ormare i može se postići najbolji mogući raspored kuhinjskog trokuta. U kuhinji u obliku slova U tri od četiri zida ispunjena su kuhinjskim elementima, pa je organizacija kuhinje vrlo jednostavna. Međutim, takav tip kuhinje nije moguć u skučenim prostorima. Kuhinja u obliku slova G vrlo je slična kuhinji u obliku slova U, osim što ima dodatni radni prostor ili prostor za odlaganje odnosno pohranu. Najčešće se taj prostor upotrebljava kao pomoćni prostor za blagovanje i organiziran je u obliku šanka s barskim stolicama.
Zaključak
Kada je u pitanju organizacija kuhinje, važno je prije svega uzeti u obzir vaše osobne potrebe, a zatim i cjelokupni dizajn vašeg doma. Vaš stil života, navike, kao i raspored na koji ste navikli najvažniji su čimbenici o kojima treba voditi računa, dok bi ih zoniranje kuhinje ili određivanje kuhinjskog trokuta trebalo slijediti. Kuhinjski trokut samo je prijedlog kako se može dobro isplanirati kuhinjski raspored i omogućiti agilnost bez suvišnih koraka i gubljenja vremena. Postizanjem ravnoteže i odabirom idealnog rasporeda poboljšat ćete svoj učinak u kuhinji i učiniti je mjestom gdje se pripremaju ukusna jela i stvaraju lijepe uspomene.
Sigurno se pitate trebate li slijepo slijediti pravilo kuhinjskog trokuta ili ne. Odgovor je sljedeći - kuhinjski trokut upotrebljavajte više kao smjernicu, a ne kao strogo pravilo kojeg se treba pridržavati. Cilj je da kuhinja bude funkcionalna, protočna, da zadovolji sve potrebe onih koji je upotrebljavaju.
A ako znate kakav dizajn želite, ali nemate nikoga tko bi vam napravio kuhinju po mjeri, obratite nam se. Pošaljite upit, besplatno i bez obveze, odgovarajućim stolarima u svom kraju koje su ocijenili klijenti koji su se već koristili njihovim uslugama.
A koliko stoje kuhinje po mjeri? Kuhinja po narudžbi je oko 30 % skuplja, ali upravo ili najmanje toliko i najčešće kvalitetnija od industrijske. Vrijeme isporuke može biti oko 4 tjedna. Cijene se kreću od 270 do 670 EUR/m2, pri čemu smo za primjer uzeli prosječnu kuhinju sa standardnim brojem elemenata.